Hız kontrol sistemleri ile beslenen asenkron motorlarda mekanik hataların belirlenmesi
Detection of mechanical faults in induction motors supplied with adjustable speed drives
  1. Tez No: 179110
  2. Yazar: MURAT BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN GÖKHAN ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada basit ve dayanıklı yapıları ve ucuz maliyetleri ile sanayide en çok kullanan motor türü olan asenkron motorlarda meydana gelen mekanik hatalar incelenmiştir. Sentetik olarak belirli hata tiplerinin oluşturulduğu, bir voltaj kontrollü frekans çeviricisi tarafından dört farklı hız referansı ile üç farklı yük altında sürülen motorların çektiği akım değerleri sürücü ile şebeke arasından ölçülerek laboratuar ortamında sayısal olarak elde edilmiştir. Bu akım bilgilerinden dalgacık paket ayrışımı yöntemi ile ayrışım katsayıları bulunmuştur. Bu katsayıların istatistiksel parametrelerinden elde edilen öznitelik vektörleri kullanılarak farklı sınıflandırıcı türleri ile hata belirleme ve sınıflandırma gerçekleştirilmiştir. Farklı mekanik hatalara sahip motorların sağlam motordan, ve mekanik hataların birbirlerinden ne ölçüde bir başarı ile ayrıldığı incelenmiştir. Motorun çalıştırıldığı hız referansının, motorun şebekeden çektiği akım seviyesinin, dalgacık paket ayrışımında seçilen dalgacık tipinin ve hata tanımada seçilen sınıflandırıcının türünün hata sınıflandırmaya olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mechanical faults that occur in induction motors, which are widely used in industry due to their simple and rugged construction and cost effective pricing, are analyzed. The certain fault modes are generated synthetically in motors and motors are run by a voltage controlled frequency inverter with four different speed reference and three different load conditions to gather the digitalized current data that measured between the voltage controlled driver and the network in laboratory environment. By applying wavelet packet decomposition, wavelet coefficients are obtained from stator current data and these coefficients are used to obtain feature vectors by using statistical parameters of them. Fault detection is obtained by classifying these feature vectors with different types of classifiers. As a result, correct classification rates are compared not only with faulty and healthy motors, but also with different fault modes. The effects of the speed reference, current level, selected wavelet type in wavelet packet decomposition and type of the classifier in fault detection is also observed.