Elektrokoagülasyon metoduyla Paşaköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi atık suyundaki fosforun giderilebilirliğinin incelenmesi
Investigation the removal of phosphorus from effluent of Paşaköy Biological Waste Water treatment plant with electrocoagulation method
- Tez No: 179150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Fosforun büyümeyi kısıtlayıcı besi maddesi olması sebebiyle, ham ve arıtılmış evsel ve endüstriyel atıksuların, hatta zirai drenajların alıcı su ortamlarına deşarjı, sucul mikro ve makro organizmaların miktarlarda istenmeyen gelişmelerine yol açar. Bu da istenmeyen bir takım olumsuzluklara yol açmakta ve fosforun kontrolünü de su kalitesinin korunması açısından önemli kılmaktadır.Bu çalışmada, Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisi'nin giriş ve çıkış suyundaki fosforun elektrokoagülasyon yöntemiyle arıtılabilirliği incelenmiştir. Bu amaçla monopolar alüminyum ve demir elektrotların kullanıldığı bir elektrokoagülasyon reaktörü kullanılmıştır. Arıtım verimi değişik işletim şartları altında incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Aynı işletme şartlarında, Paşaköy Atıksu Arıtma Tesisi içinde bulunan batık membran ünitesi atıksuları da çalışılmıştır.Sonuç olarak alüminyum elektrot sisteminde fosfor giderim veriminin demir elektronlu sistemden yüksek olduğu bulunmuştur. Akım verimliliği farklı akım şiddeti kullanılarak incelenmiş, 1Amper ile daha yüksek verim elde edilmiştir. Ayrıca KOI ve renk giderimleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since phosphate is a nutrition material limiting growth, discharge of raw and treated domestic and industrial wastewater, and even agricultural drainage to receiving water media leads to undesired growth of aquatic micro and macro organisms. This ultimately leads to a number of undesired results and makes the control process of phosphate an important factor in protecting the water quality.In this research, the removal of phosphate from effluent from Paşaköy Wastewater Treatment Plant was investigated using electrocoagulation methods. An electrocoagulation reactor with monopolar aluminum and iron electrodes was used in the experiments. The removal rate for treatment process was examined and compared using different operating conditions. Furthermore; wastewater in the submerged membrane unit in Paşaköy Wastewater Treatment Plant was also studied at the same optimal conditions.The phosphate removal rate for the iron electrode electrocoagulation (EC) process was found was found higher than aluminum electrode EC process. The current productivity was further examined with different current intensity and removal rate was obtained higher with 1 Ampere. KOI and colour removal rates were also investigated.