Eşitlik ve denklem konusunun öğretiminde aplusix yazılımının öğrenci başarısına ve kavram yanılgılarına etkisi
The effect of using aplusix software for teaching of equations on students success and missconceptions
  1. Tez No: 179165
  2. Yazar: HALUK NAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALAHATTİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bilgisayar yazılımlarıyla öğretim öğrenme sürecinde öğrencileri aktif kılar. Ayrıca öğrencilerin derse karşı olumlu tutum geliştirmelerini sağlar. Bu çalışmada ilköğretim 6. sınıf düzeyinde ?Eşitlik ve Denklem? konusunun öğretimine yönelik olarak hazırlanan Aplusix yazılımı materyallerinin öğrenci başarısına etkisi ve cebir öğretiminde sıkça görülen kavram yanılgılarının giderilmesindeki rolü araştırılmıştır. Ayrıca bu yazılımın sınıf içi kullanımıyla ilgili öğretmen-öğrenci görüşlerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır.Çalışmada yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Bu çalışma 2006?2007 öğretim yılının ikinci döneminde araştırmacı, bir uygulama öğretmeni ve 104 (50 deney, 54 kontrol) altıncı sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak başarı testinden, kavram yanılgısı belirleme testinden, mülakatlardan ve açık uçlu sorulardan faydalanılmıştır. Başarı testindeki sorular ?Eşitlik ve Denklem? konusuna yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu sorular örnekleme uygulama öncesinde ve sonrasında ön ve son test olarak uygulanıştır. Deney grubunda dersler, bilgisayar yazılımı materyalleriyle yürütülmüştür. Kontrol grubunda ise mevcut ders kitabında bulunan etkinlikler ve doğrudan anlatım kullanılarak işlenmiştir.Aplusix yazılımı kullanımının öğrencilerin başarılarına olumlu katkısı olduğu görülmüştür. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin kontrol grubu öğrencilerine göre kavram yanılgılarını azaltmada daha başarılı olduğu görülmüştür. Son olarak, çalışma diğer konuların öğretiminde yazılım kullanılmasına yönelik önerilerle çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The teaching with computer sofware makes students active in learning process. The aim of this study is to determine effect of Aplusix sofware materials and decreasing of misconceptions about equations with this software on sixth grade primary students.The quasi-experimental desing was used as a research method. This study was carried out in second term of 2006-2007 instructional year with researcher, one practicing teacher and 104 sixth grade students, comprising two experiment groups (50 students) and two control groups (54 students). The data was collected the achievement test, misconception test, interviews and open-ended questions. The achievement test were applied to the sample before and after the study as pre-post tests. While the develop computer sofware materials were used at the experiment group, the course boks was used at the control group.Finding from this study show that the Aplusix sofware materials have positive effect on the students? success. İn addition, the experimental groups students were more successful than the control groups students in decreasing of the misconceptions. Finally, this study is completed with the suggestions that more studies needed to be done on the using sofware and should be used for teaching other subjects in public schools.