Marka mekanı olarak vitrin tasarımının önemi: Tüketici davranışları üzerinden deneysel bir araştırma
The importance of shopwindow design as a trademark space: An experimental study on consumer attitude
- Tez No: 179179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN USTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Günümüzde pazarlama alanında işletmeler, artan rekabetin getirdiği güçlüklere karşı koyabilme ve pazarlama stratejilerini yeniden belirleme çabaları içerisindedirler. Bu anlamda son yıllara kadar önemi pek anlaşılmayan marka ve tüketici davranışları kavramları, artan rekabet ortamında etkin unsurlar olarak öne çıkmaktadır. Markayı yaratan fikir ve uygulamaların, bir kuruluşun kişiliğini, gelecek projelerini, sektördeki konumunu tümden belirleyecek bir önemde olması, markalaşma anlayışını daha da ön plana çıkarmaktadır.Kurumlar için önemli olan markanın, elbette tüketiciler tarafından da hatırda kalması göz ardı edilemez bir unsurdur. Ürünler, ambalajlar, reklamlar, mağaza tasarımları gibi markayı yansıtan birçok uyarıcı karşısındaki tüketici sürekli seçim yapmak zorunda kalmaktadır. Markanın tüketici zihnine yerleşmesini sağlayan ilk uyarıcılardan birisi, aynı zamanda ?marka mekanı? olarak da adlandırılabilecek olan vitrinler, mağaza tasarımında önemli mekanları oluşturmaktadır. Son otuz yıl içerisindeki gelişmeye bakıldığında, mağazaların iç ve dış tasarımlarının tüketicilerin satın alma davranışlarını etkileyecek ve satın almayı yönlendirecek etkilerinin olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda vitrinleri, öne çıkan bir pazarlama stratejisi olarak ele almak mümkündür. Özellikle, mağazaların potansiyel alıcı kitlesini hedef alan, şeffaf sergileme mekanı olan, ürün satışı üzerinde olumlu etkilere sahip, tüketici üzerinde etkili olabilecek olan vitrinler üretim ile tüketim arasındaki ilişkiyi tamamlayan en önemli halkalardan birisi olmaktadır.Bu çalışma kapsamında marka mekanı olarak vitrin tasarımlarının öneminin tüketici davranışları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. İncelemenin uygulamasına örnek olması açısından, Türkiye'de sanayi, ticaret vb alanlarda önemli yeri olan Bursa ilinde, bünyesinde birçok yerli ve yabancı; marka olmayı başarmış firmaların bulunduğu Korupark Alışveriş merkezindeki mağazaların vitrin tasarımlarının tüketici davranışı üzerindeki etkisinin istatistiksel yöntemle irdelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Business in the field of marketing are in a hurry to cope with the problems resulted from the increasing rivalry and also to redesign the strategies of marketing, recently. Within this concept, such factors which haven?t noticed till now, as trademarks and consumer behaviours have been emerged as influential factors in the field of rivalry. The perception that the creator of the trademark and its future plans, and that this will determine its statu in the field puts trademarks forward.It is a fact that trademark which is important fort he institutions should also remain in consumers? mind. The consumer who is under heavy impact of the trademark, thr package, advertisements and the shop designs which reflect the trademark, is forced to choose something.Shopwindows that can be called as ?trademark space? form important spaces in the design of shops. So, it is possible to take shopwindows as a strategy of marketing. Shopwindows have positive effect on the purchasing that targets the potential consumer of the shop. Also, shopwindows are one of the basis that copmletes the relationship between production and consumption.In this study, it is aimed to inspect the affect of the shopwindow design on the consumer attitudes. In addition, to put forward the search as an application. It is also aimed to detect the affects of shopwindow designs of some local and foreign trademarks that have place in Korupark Mall in Bursa such a city of industry and trade.