Deniz deşarjı sistemlerinde T90'ın tayini ve sistem boyutlandırılması üzerindeki etkisi
Determination of T90 and investigation of its effects on the outfall design
  1. Tez No: 179198
  2. Yazar: TUĞÇE KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BERKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Atıksuların, standartlara uygun şekilde deşarj edilebilmesi için seyrelme kriterlerinin sağlanması gerekir. Çünkü bakterilerin deniz ortamında azalması için atıksu ve organik maddelerin seyrelme miktarı önemlidir.Üçüncü seyrelme evresinde kullanılan T90 parametresi, atıksu kirliliğinin göstergesi olan bakteri yoğunluğunun %90'ının azalması için geçen zamanı ifade eder. Bakteri ölüm oranının tespiti, deşarj sistemlerinin boyutlandırılmasında en önemli konulardan biridir.Bu tez çalışmasının amacı; T90 değerlerinin farklı çevresel koşullar altında ve seçilen bakteri tipine göre değişebilirliğini ve bu değişkenliğin seyrelmeye ve proje boyutlandırmasına etkilerinin araştırılıp belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
For the evaluation of outfall systems according to the wastewater discharge standarts, dilution criteria should be obtained. Because; the dilution level of wastewater and its organic matter content are important for the decrease of coliforms.The parameter T90 used in the 3rd. level dilution expresses the time in which the concentration of a determined indicator bacteria reduced by 90 %. The estimation of the bacterial die-off period (T90) is one of the most important aspects in the design of outfalls.The objective of this study is to determine the variability of T90 values depending on the different environmental conditions and the type of chosen indicator bacteria. The effects of these variations on the dilution and the design of the outfall system are investigated.