Experimental research on seismic retrofitting of R/C corner beam-column-slab joints upgraded with carbon fiber reinforced polymer (CFRP) sheets
Döşemeli betonarme köşe birleşim bölgelerinin karbon fiber takviyeli polimer malzemelerle sismik güçlendirilmesi
  1. Tez No: 179310
  2. Yazar: İBRAHİM TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZADEH PARVİN, YRD. DOÇ. DR. CEM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sismik yetersizliği bulunan döşemeli ve döşemesiz betonarme köşe birleşimlerin sismik etki altındaki davranışının belirlenmesi ve uygun bir güçlendirme tekniğinin geliştirilmesi üzerine yapılan bir deneysel çalışmadır. Bu çalışma kapsamında 1970 öncesi Amerikan kodlarına gore dizayn edilmiş 4 adet 2/3 ölçekli numune test edilmiştir. Numuneler deprem yönetmeliklerinden önce inşa edilen yapılarda bulunan sünek olmayan detaylandırma karakteristiklerini simule edebilecek şekilde dizayn edilmişlerdir. Bu nedenle bazı tipik detaylandırma yetersizliklerini bulundurmaktadırlar; 1) birleşim bölgesinin hemen üstünde kolon donatısında bindirmeli ekler, 2) aralıkları geniş kolon etriyeleri, 3) etriyesiz kolon-kiriş birleşim bölgesi, ve 4) kolona yeteri boyda ankrajlanmamış süreksiz kiriş alt donatısı. Döşemeli betonarme köşe birleşimlerindeki bu yetersizliklerin aşılarak numunelerin güçlendirilmesi amacıyla muhtemel mafsallaşma bölgelerine CFRP sarılmıştır. Numuneler sabit 700 kN eksenel yük (kolon eksenel yük kapasitesinin %30'u) altında, tersinir tekrarlı periyodik yanal yüklere tabi tutularak, test edilmiştirDeney sonuçlarına göre, yukarıda belirtilen yetersizliklere sahip betonarme köşe birleşimleri mesnetteki aşırı kesme etkisi ve kiriş alt donatılarının sıyrılması nedenleriyle gevrek çökmelere maruz kalmışlardır. Bu çalışma kapsamında test edilen güçlendirme teknikleri, gevrek davranışı geciktirmeyi ve sınırlandırmayı başarmıştır. CFRP uygulaması aynı zamanda numunelerin yatay yük-kat ötelenmesi davranışını, enerji sönümleyebilme potansiyellerini ve rijitlik kaybı karakteristiklerini geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
An experimental study was conducted on seismically deficient RC corner connections with and without floor slab in order to examine the behavior under seismic action and to develop proper strengthening techniques. Four 2/3 scale specimens were tested which were designed according to pre 1970?s USA design codes. The specimens were designed to simulate non-ductile detailing characteristics of pre-seismic codes construction. Therefore, they contained some typical detailing deficiencies; 1) lapped splices of column reinforcement just above the joint region, 2) widely spaced column ties, 3) no transverse reinforcement within the beam-column joint, and 4) discontinuous positive beam reinforcement with a short embedment length into the column. Carbon fiber reinforced polymers (CFRP), which were placed around potential hinging zones, were used to strengthen the specimens with floor slab in order to overcome these deficiencies. The specimens were tested under constant axial load, with a magnitude of 700 kN (30% of axial load capacity of the column), and reversed cyclic lateral load.The test results showed that RC corner connections with above mentioned deficiencies were subjected to the brittle joint shear and bond-slip failures under seismic action. The tested strengthening techniques were successful in delaying and limiting the joint shear and bond-slip failures. CFRP application also improved lateral load versus drift response, energy dissipation potential and stiffness degradation characteristics of deficient subassemblies.