Prediction of dynamic force characteristics of radial tires using finite element and experimental techniques
Radyal lastiklerin sonlu elemanlar ve deneysel teknikler kullanılarak kuvvet karekteristiğinin belirlenmesi
- Tez No: 179309
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Lastik, aracın en önemli parçalarından biridir. Bu çalışmada lastiğin dinamik kuvvet karakteristiğini belirlemek için, detaylı sonlu elemenlar modeli oluşturuldu. Sonlu elemanlar analizinde kauçuğun lineer olmayan gerlim-birim uzama ilişkisi, lastiğin katmanları ve lastik ile yol arasındaki kontak modellendi. Öncelikle, statik lastik modeli oluşturulup, engelli ve engelsiz yüzey üzerinde lastiğin düşey kuvvet-çökme karekteristiği ve kesitteki iç basınç dağılımı elde edildi. Daha sonra, lastiğin dinamik kuvvet karekteristiği belirlendi. Lastiğin dinamik kuvvet analizinde yanal ve düşey kuvvet karekteristiği ile lastiğin düşük hızlarda engelleri aşma özelliği (enveloping) araştırıldı.Sonlu elemenlar metodu ile elde edilen sonuçları kıyaslamak ve geçerlilik alanını belirlemek için, deneysel çalışmalar yapıldı. Bütün deneylerde Michigan Üniversitesi Taşımacılık Araştırma Enstitüsü'nde mevcut düz yüzeyli lastik makinası kullanıldı. Model ve deneysel sonuçlar birbirleri ile kıyaslanıp bir dereceye kadar her iki sonuç arasında yeterli uyum olduğu sonucuna varıldı. Önerilen modelin doğruluk derecesini göstermek için hata tabloları verildi.
Özet (Çeviri)
A tire is one of the most important components of a vehicle. To predict its dynamic force characteristics, a detailed finite element model is constructed. In the finite element analysis of the tire, nonlinear stress-strain relationship of rubber, the reinforcements of the tire and contact between the tire and ground are modeled. First, a static tire model is constructed. Its vertical force-deflection characteristics on a surface with and without cleat and the pressure distribution over the cross section are obtained. Then, dynamic force characteristics of the tire are predicted. In the dynamic analysis of the tire, lateral and vertical force characteristics are examined, tire enveloping characteristics at low speed are investigated.Experimental studies are performed to validate finite element model results. All experiments are conducted using the Flat-bed Tire Test Machine at the University of Michigan Transportation Research Institute (UMTRI). Model and experimental results are compared to each other and it is concluded that to some extent, there is a good correlation between them. Error tables are also given to show the accuracy range of the proposed model.