Behavior of reinforced earth structures under earthquakes
Donatılı zemin duvar yapılarının depremde davranışı
- Tez No: 179316
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, donatılı zemin duvar yapılarının her tipine ve genel özelliklerine ilişkin literatürde yer alan bilgilerin sunulması, özellikle metal şeritlerle donatılandırılmış istinat duvarlarının uygulamalarına, dizayn metodlarına, bileşenlerine ve deprem yükleri altındaki davranışlarına odaklanmıştır. Söz konusu yapıların daha önceki depremlerde nasıl davrandığını kapsayan vaka analizleri ve depremselliğin ciddi rol oynadığı bir bölgede projesi yapılmış bir duvar örnek olarak incelenmiştir. Ayrıca, donatılı zemin (toprakarme) duvarların numerik analizlerinin nasıl yapıldığından bahsedilmiş ve bu tür yapılarda meydana gelen deplasmanlar değerlendirilmiştir. 6.73m yüksekliğe sahip donatılı zemin duvarı için, maksimum yatay yer ivmesi 0.4 (a0/g = 0.4) olacak şekildeki deprem yükü altında dizayn hesapları yapılmıştır. Hesapları limit durum yaklaşımına göre yapan VALDEZ programı kullanılarak, şerit uzunluğu ve donatı yoğunluğunu içeren sonuçlara ulaşılmıştır. İç ve dış stabilite analizleri yapılmıştır. Elde edilen şerit uzunluğu ve yoğunluğuna ait değerler, PLAXIS programında 1m genişlik için yapılan hesaplarda kullanılmıştır. Yatay ve dikey deplasmanlar ile şeritlerde oluşan eksenel kuvvetler hesaplanmıştır. Söz konusu deformasyonların ve kuvvetlerin kabul edilebilir sınırlar içinde olduğu görülmüştür. Donatılı zemin duvar yapıları, dünya çapında meydana gelen depremlere bakıldığında güvenli ve esnek yapılar olduklarını kanıtlamışlardır. Özellikle dış stabilite analizleri açısından, günümüzde kullanılan dizayn kodlarının çok güvenli tarafta kalındığını gösterir bir yaklaşıma sahip olduğu görülmektedir. Donatılı zemin duvarların deprem yükleri altındaki dizaynı için, duvar yüksekiliği, yer ivmesi ve kabul edilebilir deformasyonlar baz alınarak; plastik deformasyon yaklaşımı ile hesaplar yapılabilir. Duvar yüksekliği, sismik dizayn yapılırken ne derece bir hassasiyete gereksinim duyulacağı konusunda belirleyici olacaktır, alçak duvarlar yüksek duvarlara kıyasla daha az kısıtlayıcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is focused on presenting a literature review and evaluation of types and general concepts of all earth reinforcement structures, especially reinforced earth retaining walls with metallic strip reinforcements, their applications, design methods, components, behavior under seismic loads. Case studies including behavior of structures during previous earthquakes and an example of applied project are investigated. In addition introducing numerical analysis to Reinforced Earth walls and estimating the displacements formed in the structures. Design calculations were carried out for a 6.73m high Reinforced Earth wall, under seismic loading with maximum horizontal acceleration (a0/g = 0.4). By using VALDEZ software which uses limit state approach; solutions including strip length, reinforcement density were determined. Internal and external stability analyses were evaluated. These length and densities were used for 1m width of wall in PLAXIS software. Horizontal and vertical displacements, axial forces on the reinforcements were calculated. The deformations and forces were in the applicable limits. Reinforced Earth structures have proven to be safe and flexible in the presence of seismic events throughout the world. Current design codes apply a very conservative approach, especially in the determination of external stability. A plastic deformation approach be taken instead in the design of Reinforced Earth structures; whereby consideration for seismic design will be based on wall height, ground acceleration, and allowable deformation. The wall height will determine how much reliance needs to be paid to seismic design, with lower height walls being less restrictive than moderate to tall walls.