Radar cross section simulations of arbitrary shapes
Rasgele şekillerin radar kesit alanlarının simulasyonla elde edilmesi
- Tez No: 179317
- Danışmanlar: PROF. S. SELİM ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tezde rasgele şekillerin radar kesit alanlarının ölçülmesi üzerine çalışılmıştır. Radar kesit alanlarının hesaplanması ile ilgili ölçümlerdeki gelişim doğrudan Radar teknolojilerindeki ilerleme ile ilişkilidir. Uçak, füze, bitki örtüsü gibi rasgele şekiller Radar teknolojileri ile ilgili uygulamalarda önemli bir yere sahiptir. Ayrıca, son zamanlarda dielektrik malzemelerdeki elektromagnetik saçılma ile ilgili araştırmalar büyük önem taşımaktadır. Farklı bilim dalları, dielektrik malzemelerdeki elektromagnetik saçılmanın farklı özellikleri ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Literatürde bu konu ile ilgili birçok akademik çalışma bulunmaktadır. Başlangıç olarak plaka ve silindir gibi basit şekillerin ölçümleri yapılmış ve sonuçlar diğer akademik çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Ölçümler İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektromagnetik Tanı ve Öçüm Labaratuarında, dikey polarizasyon için yapılmıştır. Öte yandan, diğer modellerin Radar Kesit Alanı'nı hesaplamak için Ansoft HFSS simulator programı kullanılmıştır. Silindirden elde edilen rasgele şekiller ve bazı kompleks şekillerin Radar Kesit Alanı Ard Arda Ekleme Çözümünü doğrulamak için simulasyon programı ile elde edilmiştir. Teorik sonuçlar ile kıyaslamalar için MATLAB programı kullanılmıştır. Bazı tek tabakali modellerde teorik ve deney sonuçları için uyumlu sonuçlar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the Radar Cross Section measurements of arbitrary shapes. The progress in radar cross section measurements is strongly related to the progress in Radar technology. Arbitrary shapes, such as aircrafts, vegetation, play important role in the application of Radar technologies. Furthermore, the electromagnetic scattering from dielectric objects has received increasing attention. Different disciplines are interested in different properties of the dielectric objects, and many published papers about this topic are found in literature. Firstly, RCS of simple shapes, such as flat plate, cylinder was measured and compared with the result given in the literature. Measurements were done in İstanbul Technical University in Electromagnetic Diagnostic and Measurement Laboratory for Vertical Polarization. On the other hand, Ansoft HFSS simulation program was used to complete RCS Measurements both simple and arbitrary shapes. RCS of arbitrary shapes that were obtained from hollow cylinder was calculated by using Ansoft HFSS to verify Discretization Solution. Lastly, RCS of complex shapes was computed. To compare with theoretical result, MATLAB programming is used. The good agreement were found for both Horizontal and Vertical polarizations for single layer models.