Implementation of one and two dimensional linear finite element programs with java language
Bir ve iki boyutlu lineer sonlu eleman programlarının java dili ile uygulaması
  1. Tez No: 179319
  2. Yazar: HİLMİ AYDIN İŞBAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. CENGİZ KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Sonlu eleman program kodları gelenekesel olarak Fortran dilininde geliştirilmiştir fakat son yıllarda karmaşık yapılı sonlu eleman programlarının geliştirilmesinde daha gelişmiş programlama altyapıları için arayışlar başlamıştır. Sun Microsystem tarafından geliştirilen Java programlama dili, bünyesinde sonlu elelemanlar modellemeleri için dikkat çekici özellikler barındırdığı için bu çalışmada, Java programlama dili seçilerek yeni bir sonlu elemanlar programı geliştirilmiştir.Sonlu elemanlar methodunun anlatımının ardından, bir boyutlu sonlu elemanlar kullanılarak uzay kafes ve çerçeve programları geliştirilmiştir. Sonrasında, iki boyutlu yüksek mertebeli izoparametrik elemenlar kullanılarak düzlem gerilme programı geliştirilmiştir. Geliştirilen Java programları, ticari paket programlarla ve gerçek sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Değerlendirmelerin yapılabilmesi için, 5 farklı problem incelenmiştir. Uzay kafes ve çerçeve programları SAP2000 programı ile karşılaştırımıştır. Düzlem gerilme programı ilk olarak LUSAS ardından ANSYS paket programları ile karşılaştırılmıştır.Karşılaştırmanın sonuçları, bu çalışmada Java dili ile yazılan sonlu eleman programlarının doğruluğunu ve kesinliğini teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
Finite element program codes were generally developed in Fortran but during last decade developers started to seek better programming paradigms in order to handle complexity in finite element software. Since Java language developed by Sun Microsystems possesses features, which makes it attractive for using in finite element modeling, in this study Java programming language is chosen to develop a well organized finite element program.Following the discussion of the finite element method, one dimensional rod and beam elements are implemented to 3D Truss and Beam-Column Frame programs respectively. Moreover, by implementing two dimensional high order quadrilateral and triangular elements the Plane Stress program is developed. Performances of the implemented Java programs are compared with the commercial software packages and exact solutions.In order to illustrate the comparison of the results, five different case studies are investigated. 3DTruss and Beam-Column Frame programs are compared with SAP2000 software. Plane Stress-Strain program is firstly compared with LUSAS software and secondly with ANSYS software.Results of this comparison revealed the efficiency and accuracy of the Java finite element programs implemented in this study.