Türkiyede uygulanan tarımsal ilaç politikalarının çiftçi gelirleri üzerine etkisi: Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesi örneği
The effectiveness of agricultural pest management policy applications on producers' income in Turkey a case study in Lüleburgaz county in Kirklareli province
  1. Tez No: 179518
  2. Yazar: AYSU KARLIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ülkemizde hastalık, zararlılar ve yabancı otlara karşı uygulanan tarımsal mücadelenin en önemlilerinden biri kimyasal mücadeledir, bununla birlikte kimyasal mücadeleye ilave olarak kültürel, mekanik, yasal, biyolojik, genetik, entegre ve biyoteknolojik mücadele gibi yeni yaklaşımların uygulanabilme olanaklarına gereksinim duyulmaktadır. Kimyasal mücadele ile üretici daha fazla verim alabilmekte, ancak genellikle bilinçsiz ve aşırı ilaçlamaya bağlı olarak çevre kirlenmesi ve ilaçların toprak altında zamanla birikmesi veya ilaç kalıntıları bulunan ürünlerin tüketilmesiyle insan ve diğer canlılarda zehirlenme riski ile karşılaşılmaktadır. Türkiye' de tarımsal ilaç kullanımlarında bölgeler arasında farklılıklar olduğu gibi Marmara Bölgesinde Kırklareli İli için de ilçelere göre farklılıklar söz konusudur. Bu çalışmada Kırklareli İli Lüleburgaz İlçesi' nde bulunan köylerdeki çiftçilerin tarımsal mücadele faaliyetleri araştırılıp mevcut durum değerlendirilmiştir. Lüleburgaz İlçesi ve köylerinde öncelikli ürünlerin (buğday, ayçiçek ve arpa) üretimlerinde tarımsal mücadele uygulamaları incelenerek, bölgede büyük ölçüde kimyasal mücadelenin uygulandığı gözlenmiştir. Çiftçilerin uyguladığı kimyasal mücadelenin üretimdeki payları belirlenerek çiftçilerin gelirlerine ne kadar katkı sağladığı araştırılmıştır. Araştırma bulgularına göre, mücadele yapılmadığında verim kaybı %15-25 arasında değişmekte olup; maliyetlere etkisi ise %4-6 civarında gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
The most important integrated pest management applications against weed and injurious insects is chemical protection in our country. However, in addition to the methods which are called as cultural, mechanical, biological, genetical and biotechnological applications are also used on a great deal. Via chemical protection, the farmers could get more yield for their crops. Unless unconscious and chemical applications may cause pollution on a great scale both on soil and water resources. In Turkey, the level of pest management applications may differ among regions. Especially while intensive farming the producers spend much more chemicals according to the extensive farming. In this study, the pest management applications of farmers were analyzed in Lüleburgaz County in Kırklareli Province. Especially the main crops which are wheet, sunflower and barley were taken into research. It was observed that most of the producers have been using intensive pest management in the research area. Small farmers applications relatively less because of limited funds. According to the research findings, the lost of yield were realized nearly 15-25% if using unsufficient chemicals and etc. The edditional cost of chemicals was realized nearly 4-6% in total cost of production.