PE yakıt pilinin deneysel olarak incelenmesi ve modellenmesi
Modelling and scientific study of PEM fuel cell
  1. Tez No: 179573
  2. Yazar: AHMET EREN KILIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİS ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, 1.2 kW gücündeki Proton geçirgen membran (PEM) yakıt pilini Matlab Simulink ortamında oluşturabilmek için deneysel bir çalışma yapılmıştır. Deneysel çalışmada PEM yakıt pilinin genel karakteristiklerinin elde edilmesi ve bu sonuçlardan hareketle Matlab Simulink ile modellenmesi amaçlanmıştır. Deneysel çalışma ve simülasyon sonuçlarından elde edilen veriler kullanılarak, PEM yakıt pili Yapay Sinir Ağı (YSA) modeli oluşturulmuştur. Deneysel ve simülasyon sonuçları ile YSA sonuçları arasındaki hata oranları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an experimental study is carried out to establish a model of 1.2 kW Proton Exchange Membrane (PEM) fuel cell in MATLAB Simulink environment. The aim is to achieve the general characteristic of PEM fuel cell in the experimental study and then to model the PEM fuel cell. The data obtained from the experimental study and simulation results are then employed to construct an Artificial Neural Network (ANN) model of PEM fuel cell. The error ratios between ANN results with experimental and simulation results were calculated respectively.