Batı Karadeniz bölgesi Tachinidae (Hexapoda:Diptera) türleri üzerinde faunistik çalışmalar
Faunistic studies on Tachinidae (Diptera) species in Western Black Sea region of Turkey
- Tez No: 179589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yapılan bu çalışma ile Batı Karadeniz Bölgesindeki Tachinidae (Diptera) faunasının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bunun için 2004 ve 2005 yıllarında Batı Karadeniz bölgesinden toplanan ve Tokat Bitki Koruma Bölümü Müzesinde muhafaza edilen örnekler değerlendirilmiştir. Tachinid'ler atrapla toplanmıştır. Çalışma sonucunda Exoristinae alt familyasından 9 cinse bağlı 10 tür, Tachininae alt familyasından 7 cinse bağlı 9 tür, Dexiinae alt familyasından 3 cinse bağlı 3 tür, Phasiinae alt familyasından 13 cinse bağlı 23 tür saptanmıştır. Bir tür (Alophora ferruginea Robineau-Desvoidy) Herting ve Dely-Draskovits (1993) tarafından şüpheli taxa içerisinde değerlendirildiği için herhangi bir altfamilya' ya dahil edilmemiştir. Teşhis edilen türlerden 9' u Türkiye tachinidae faunası için yeni kayıt niteliğinde olup bunlar Medina melania Meigen, Acemyia acuticornis Meigen, Graphogaster vestita Rondani, Cylindromyia interrupta Meigen, Leucostoma tetraptera Meigen, Phasia pandellei Dupuis, Xysta holosericea Fabricus, Besseria lateritia Meigen ve Alophora ferruginea Robineau-Desvoidy' dır. Ele alınan türlerin sinonimleri, Dünyadaki ve Türkiyedeki dağılışları, konukçuları, varsa biyolojilerine ait bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determinate the Tachinidae fauna of Western Blacksea region. For this purpose, the specimen collected in 2004- 2005 and preserved before in Tokat Plant Protection museum were evaluated. Tachinids were collected by sweeping from various herbaceous plants by trap in region. As a result of this study, 9 genera and 10 species belonging to the subfamily of Exoristinae, 7 genera and 9 species belonging to the subfamily of Tachininae, 3 genera and 3 species belonging to the subfamily of Dexiinae, 13 genera and 23 species belonging to the subfamily of Phasiinae were found. One species (Alophora ferruginea Robineau-Desvoidy) were included to any subfamily because this species were evaluated in doubtful taxa in Tachinidae by Herting and Dely-Draskovits (1993). It was concluded that 9 species among them were recorded for the first time in Turkey. These are Medina melania Meigen, Acemyia acuticornis Meigen, Graphogaster vestita Rondani, Cylindromyia interrupta Meigen, Leucostoma tetraptera Meigen, Phasia pandellei Dupuis, Xysta holosericea Fabricus, Besseria lateritia Meigen, and Alophora ferruginea Robineau-Desvoidy. Some biological aspects, hosts and distributions were also given.