Su kaynakları sistemlerinin etkinlik ve performans analizi
Efficiency and performance analysis of water resources systems
- Tez No: 179647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ YURDUSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde gerek küresel ısınma gerekse suyun bilinçsizce kullanılması sonucu ortaya çıkan su kaynaklarındaki azalma su kaynakları yönetimini önemli bir konuma getirmiştir. Su kaynakları yönetiminin etkin bir şekilde yapılabilmesi için bütün kurumların bu amaca yönelik bir organizasyon kurması ve bu organizasyonun doğru işleyip işlemediğini gözlenmesi gerekmektedir. Bu da performansa dayalı bir yönetim sisteminin kurulması ile mümkündür. Her kurum kendi içinde yapacağı performans denetimi ile kaynaklarını ne derecede etkin kullandığını ölçebileceği gibi; bu performans analizi benzer kurumlar arasında da uygulanmalıdır.Benzer kurumlar arasında benzer ölçütler kullanılarak performans ölçme konusunda birçok teknik geliştirilmiştir. Bu çalışmada bu tekniklerden iki tanesi ele alınmıştır. Bunlar regresyon analizi ve veri zarflama analizi'dir. Şüphesiz ki bu metotların uygulanabilmesi için kurumlarda düzenli bir veri toplama ve depolama sisteminin kurulması gerekmektedir. Öncelikle Türkiye'deki Büyükşehir Belediyeleri Su ve Kanalizasyon İdareleri'nde uygulanması düşünülen bu çalışma toplanmak istenen verilerin yetersiz ve düzensiz olması sebebiyle İngiltere'deki su şirketleri üzerinde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Water Resources Management is becoming more important nowadays as we are facing a lack of water because of global warming and also inefficient usage of water supplies. To achieve an efficient water resources management, all associated institutions should be organized for this focus. They should observe if these organizations are functioning correctly, and should build a management system based on performance. By this way, each institution could measure the efficiency of their resource usage, and they could also apply the same performance analysis among similar institutions.A lot of techniques have been developed to measure performance among similar institutions by using similar measurement methods. In this study, two of them, regression analysis and data enveleopment analysis are considered. There is no doubt that the application of these methods needs a well organized data collection and storage system. The methods considered are applied to the water companies in England.