T/M yöntemiyle üretilmiş pompa dişlilerinde gerilme analizleri
Stress analysis of pump gears produced with P/M method
- Tez No: 179646
- Danışmanlar: DR. HAKAN ÇETİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, piyasada kullanılan ve T/M (Toz Metalurjisi) yöntemi ile üretilmiş hidrolik pompa dişli takımının aynı çalışma şartları altında farklı mekanik özellikler ile meydana gelen gerilmeler incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Üreticiden temin edilen dişli takımı, CMM (Üç boyutlu Tarama) yöntemi ile bilgisayar ortamına aktarılarak üç-boyutlu model oluşturulmuştur. Hidrolik pompanın belirli çalışma şartları altında dişlilerin birbirine uyguladıkları temas kuvveti hesaplanmıştır. Elde edilen bu değer ve toz metal üreticisinden sağlanan mukavemet değerleri kullanılarak ANSYS WORKBENCH programı ile analizler yapılmıştır. Analizlerde, sinterleme sıcaklığı ve sinterlenmiş yoğunluğa bağlı mukavemet değerleri değiştirilerek, dişlilerin hangi şartlarda daha kolay deformasyona uğradığı araştırılmıştır.Sonuç olarak, sinterlenmiş yoğunluğun mekanik özelliklere birincil derecede etkidiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, hydraulic pump gear set produced with P/M (Powder Metallurgy) techniques, are examined with different mechanical properties and then the stresses ocur on the gear body are compared. The 3-D model of the gear set obtained from the manufacturer is built after the CMM (3-D scanning) operation. The tooth contact stres has been calculated under particular operation conditions of the hydraulic pump. Then this value and the mechanical properties obtained from the powder metal manufacturer has been used in analysis with ANSYS WORKBENCH software. In these analysis, sintering temperature and the mechanical properties due to sintered density value variations are used to determine the stres distribution.It was found out that the sintered density is the primary factor effecting on the mechanical properties.