Technology selection and new product development based on patent information
Patent bilgisine dayalı teknoloji seçimi ve yeni ürün geliştirme
  1. Tez No: 179678
  2. Yazar: ALPTEKİN DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAY DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Değişen koşullar işletmelerin ayakta kalmasını oldukça zorlu bir hale getirmektedir. Her yıl çok sayıda işletme yoğunlaşan uluslararası rekabet koşullarının da etksiyle başarısız olmakta ve kapanmaktadır. Bu başarısızlıkların gündeme getirdiği bazı soruları şu şekilde sıralamak mümkündür: i) İş ve yatırım başarısı/başarısızlığında ?teknoloji seçimi?nin rolü nedir? ii) Geleceğin parlak teknolojileri nelerdir? iii) Teknolojik değişim ne şekilde izlenebilir/öngörülebilir? iv) Teknolojik değişimin göstergesi olarak hangi veri kaynaklarından yararlanılabilinir?Yukarıda belirtilen sorular (bunlarla ilgili cevap ve kararlar) ve doğru teknoloji seçimi ile ilgili olarak genel bir çerçeve (çatı) modelin olmayışı, bu tezin yola çıkış noktası olmuştur. Bu bağlamda; bu tezde ?teknoloji/yatırım seçimi?nin çeşitli süreçlerinde kullanılabilecek dört farklı çerçeve model sunulmaktadır. Önerilen çerçeve modellerin her biri ?patent bilgisini? kullanarak potansiyel kullanıcılara karar desteği sağlamayı amaçlamaktadır. Bu model önerileri; ?patentlerin teknolojik değişimin en iyi göstergelerinden biri olduğu? varsayımına dayanılarak tasarlanmıştır.Önerilen çerçeve (çatı) modeller; Patent Alarm Sistemi'nin (PAS) yapılandırılması, Analitik Hiyerarşi Prosesi'nin (AHP) yüksek eğilimli teknolojilerin (teknolojik eğilimlerin) belirlenmesi için kullanılması; teknolojilerin bulanık sınıflandırıcılar kullanılarak sınıflandırılması ve son olarak da yeni ürün geliştirme sisteminin oluşturulmasını içermektedir.PAS; kullanıcıların izlemek istediği bir alanda yaşanacak teknolojik eğilim değişikliklerinden haberdar olmasını sağlayan bir sistemdir. Öngörülen ikinci çerçeve (çatı) model, patent istatistiklerini esas alarak teknoloji/yatırım planlayan girişimcilerin karar probleminin çözülmesine yöneliktir. Üçüncü model ise, teknolojilerin; güncelliğini yitirmiş, güncel ve klasik olarak sınıflandırılmasını sağlamak amacıyla tasarlanmış bir bulanık sınıflandırma yaklaşımıdır. Ele alınan dördüncü çerçeve model ise 5N1K (Ne, Nerede, Ne zaman, Neden, Nasıl, Kim) ve ?yenilikçi ürün geliştirme teorisi?nin bereber kullanılarak yeni ürün geliştirilmesine yöneliktir. Tezde önerilen çerçeve modeller çeşitli vakalar ele alınarak örneklendirilmiştir.Özetle, teknoloji seçim problemi için önerilen tüm çerçeve modeller karar desteği açısından önemli katkılar sağlayarak mevcut uygulamalara çeşitli faydalar sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a rapidly changing world, survival of enterprises is getting harder and harder. As international competition continues to intensify, significant number of firms are failing and consequently closing down in each year. These failures create some questions like: i) What is the role of technology selection in business success and failure? ii) Which technology is promising more for the future? iii) How can the change in technology be traced and foresighted? iv) Which data resources can be utilized as the indicator of technological change?This research thesis was inspired by the questions (as well as the answers/decisions about these questions) raised and the perceived lack of appropriate solutions to the accurate-technology selection problem. In this regard this thesis proposes four different frameworks to qualify the technology selection process. They all utilize the ?patent information? to supply decision support to the entrepreneurs. All of the frameworks are developed on the assumption that patent information is the one of the best indicator of technology change.The proposed frameworks include: Construction of ?Patent Alert System? (PAS); utilization of Analytical Hierarchy Process (AHP) for trendy technology selection; classification of technologies using fuzzy classifiers; and finally a new product development framework.The proposed PAS; enables users to set or configure alert(s) for the trend changes in any technology area by using the associated patent data. The second framework; facilitate the selection of trendy technology using patent statistics. The third one utilizes fuzzy classifiers to categorize technology as: dated, classic and trendy. And the final framework employs 5W1H (?Who-When-Where-Why-What-How?) and TRIZ (Theory of Inventive Problem Solving) procedure to the selected patents to create novel products. All these frameworks are exemplified by the cases.In summary, the proposed technology selection frameworks provide several tools and offers significant contributions to the current implementations.