Ege bölgesinde yaygın bağcılık yapılan alanlarda tuzluluk, bor toksitesi problemlerinin ve beslenme durumunun belirlenmesi
Determination of salinity, boron toxicity problems and nutritional status in prevalent viticulture areas of aegean region
- Tez No: 179694
 - Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KARAÇAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2008
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Ege bölgesinde yaygın olarak bağcılık yapılan alanlarda potansiyel olarak tuzluluk ve bor toksisitesi problemleriyle bağların beslenme durumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Manisa merkez, Saruhanlı, Salihli, Alaşehir ilçeleriyle Denizli'nin Çal ilçesindeki bağ alanlarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yerli bağcılık yapılan alanlardan bölgeyi temsil edecek şekilde 100 bağdan toprak ve yaprak örnekleri alınmıştır. Toprak örneklerinde pH, EC, Na, Cl, B gibi tuzluluk ile ilgili parametreler ve yarayışlı besin maddesi miktarları (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn ve Cu) belirlenmiştir. Bitki örneklerinde ise N, P, K, Na, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn, Cu, B ve Cl belirlenmiştir.Analiz sonuçlarına göre toprakların kireçli ve yüksek pH'ya sahip oldukları belirlenmiştir. Elektriksel iletkenlik değerlerine göre yörede tuzluluk problemlerinin olmadığı anlaşılmıştır. Bununla birlikte B kapsamının yöre topraklarının % 28'inde fazla, ve % 9'unda çok fazla olduğu belirlenmiştir. Toprakların % 21'inde N, % 49'unda Zn ve % 43'ünde Mn yetersiz olarak belirlenmiştir. Toprakların % 43'ünde P, % 46'sında K, % 86'sında Ca ve %87'sinde Fe fazla olarak belirlenmiştir.Analiz sonuçlarına göre bitkilerin % 77'sinde B'un fazla olduğu belirlenmiştir. Bitkilerin % 21'inde Na ve % 10'unda da Cl'un kritik düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, salinity and boron toxicity problems and nutritional status of vineyards in prevalent viticulture areas of Aegean region was investigated. This study was carried out in Manisa-Center, Saruhanlı, Salihli, Alaşehir and Denizli-Çal district. Soil and leaf samples were collected from 100 vineyards represent in the region. In the soil samples salinity related parameters, pH, EC, Na, Cl, B, and available nutrient elements (N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn and Cu) were determined. In the plant samples N, P, K, Na, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn, Cu, B and Cl were determined.According to analysis results, pH of soils were alkaline and have high amount of CaCO3. Additionaly, according to EC analysis results all soil samples were found non-saline. However B toxicity problems in the vineyard areas were determined. Boron content of the soils was high in 28% and excess in 9% of the samples. Nitrogen (N), Zn and Mn concentrations were found insufficient in 21%, 49%, 43% of the soils sampled, respectively. While 43%, 46%, 86% and 87% of the soils sampled were found high in plant available P, K, Ca and Fe concentration, respectively.According to leaf analysis results, 77% of the leaf samples showed excess concentration, and also Na concentration in 21% and Cl concentration in 10% of the samples were found critical.