İvesi koyun ırkında genetik çeşitlilik ile verim özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationships between genetic polymorphism and yield properties in awassi sheep
- Tez No: 179708
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ELİÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, Güneydoğu Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde kayıtlı olarak yetiştiriciliği yapılan 81 baş İvesi ırkı koyundan elde edilen DNA örneklerinde gerçekleştirilmiştir.OarFCB20, OarFCB128 ve OarFCB304 mikrosatelit lokuslarında genetik polimorfizm değerlerinin incelendiği araştırmada OarFCB20 lokusunda 86-116 baz arasında 16, OarFCB128 lokusunda 92-122 bazlar arası 11 ve OarFCB304 lokusunda 138-190 bazlar arasında ise 22 adet allel gözlenmiştir.Laktasyon süt verimleri bakımından gruplandırılan İvesi koyun ırkından koyunlarda gruplara özgün olarak tespit edilen alleller, OarFCB20 lokusunda yüksek verim grubu 110 bazlık allel ve OarFCB128 lokusunda orta verim grubu 108 baz allelidir.Genel grubu için gözlenen heterozigotluk değerleri, OarFCB20 lokusunda 0,901; OarFCB128 lokusunda 0,654 ve OarFCB304 lokusunda ise 0,667 olarak hesaplanmıştır.Araştırmada hesaplanan parametreler; Genel için ortalama allel sayısı 16,33; Düşük grupta 9,33; Orta grupta 12,67 ve Yüksek grupta 14 olarak belirlenmiştir. Ortalama beklenen heterozigosite gruplar için sırasıyla 0,8646; 0,8505; 0,8570 ve 0,8793 olarak hesaplanmıştır. Polimorfik Bilgi İçeriği (PIC) değerleri de sırasıyla 0,8451; 0,8159; 0,8252 ve 0,8490 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study were established on 81 blood samples obtained from Awassi sheep raised under record in Southeast Anatolian Research Institute.In this study, microsatellite genetic polymorphisms were investigated in OarFCB20, OarFCB128 and OarFCB304, observed 16 alleles in 86-116 bases; 11 alleles in 92-122 bases and 22 alleles in 138-190 bases, respectively.Private alleles in Awassi sheep which were grouped by lactation milk yield were 110 base in OarFCB20 high group and 108 bases in OarFCB128 moderate group.Observed heterozygosities for general group were calculated 0.901 in OarFCB20, 0.654 in OarFCB128 and 0.667 in OarFCB304 locus.Parameters researched in this study were Mean Allel Numbers 16.33 in general group, 9.33 in low group; 12.67 in moderate group and 14 in high group. Mean Expected Heterozygosities were 0.8646; 0.8505; 0.8570 and 0.8793, respectively. Polymorphic Information Content (PIC) values were found 0.8451; 0.8159; 0.8252 and 0.8490, respectively.