Beyaz hindilerde yerleşim sıklığının performans, karkas kalitesi ve bazı stres parametrelerine etkisi
The effect of stocking density on performance, carcass quality and some stress parameters in white turkeys
  1. Tez No: 179709
  2. Yazar: SABRİ ARDA ERATALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE AKBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  12. Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın materyalini hindi eti üreten bir özel sektör kuruluşundan temin edilen Hybrid Converter hattından 200 adet beyaz hindi palazı oluşturmuştur. Erkek ve dişi hindi palazları 2 haftalık yaştan itibaren kesim yaşına kadar 30, 40, 50 ve 60 kg/m2 kesim yaşı hedef canlı ağırlıklarına göre 4 farklı yerleşim sıklığında ayrı olarak barındırılmışlardır. Yerleşim sıklığının canlı ağırlığa, canlı ağırlık artışına, yem ve su tüketimine, ölüm oranına, bazı karkas özelliklerine, bazı stres parametrelerine ve etin lezzetine etkileri araştırılmış ve elde edilen veriler varyans analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Canlı ağırlık, karkas ağırlığı, canlı ağırlık artışı, etin lezzeti, fiziksel ve kimyasal et kalitesi özellikleri üzerinde yerleşim sıklığının etkileri önemli bulunmamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The materials of this research were 200 large white Hybrid Converter turkey poults which were provided by a private company producing turkey meat. The male and female turkey poults from 2 weeks old until the slaughter age were housed seperately in 4 different stocking densities of 30, 40, 50 and 60 kg/m2 according to their weight at the slaughter age. The effect of the stocking density on the live weight, live weight gain, feed and water consumption, mortality, some carcass parameters, some stress parameters and the taste of the meat were investigated and the results were evaluated with the variance analysis. The results show that there are no significant differences (P>0.05) between the different stocking density groups on live weight, live weight gain, taste of the meat, physical condition and chemical composition of the meat.