Zaman serisi analizi yöntemi üzerine bir uygulama
An application on time series analysis method
  1. Tez No: 179744
  2. Yazar: SEVKAN UZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ, PROF. DR. KUBİLAY KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Tek boyutlu zaman serisi yöntemi kullanılarak bir sistemin dinamiği hakkında bilgi edinilmesi tekniği gözden geçirilmiştir. Bu amaçla, anestezi altında solunum yapan bir farenin trakesel hava akışının pnömokardiyografi ile kaydedilmiş olan zaman serisi verisi kullanılmıştır.Çalışmada ilk olarak bazı temel kavramlar özetlenmiştir. Ardından çözümlemede kullanılan algoritmaların temelindeki yöntemler anlatılmıştır. Daha sonra, faz uzayının yeniden yapılandırılması için gereken yerleştirme parametreleri belirlenmiştir. Yerleştirme gecikmesinin hesaplanmasında otokorelasyon fonksiyonu ve karşılıklı bilgi yöntemi kullanılmıştır. Yerleştirme boyutunun hesaplanmasında ise sahte en yakın komşu yöntemi kullanılmıştır. Bu parametrelerle yapılandırılan yerleştirme uzayında sistemi temsil eden çeker çizdirilmiştir. Çeker için yapılan boyut hesaplamalarında kesirli sayı elde edilmiş olup, çekerin fraktal geometrili olduğu bulunmuştur. Son olarak, Liapunov üstelleri incelenmiş ve sistemde kaosun varlığına işaret eden pozitif üstel varlığına rastlanmıştır. Sayısal sonuçların ve grafiklerin elde edilmesinde Dataplore, Nonlinear Dynamics Toolbox (NDT), Visual Recurrence Analysis (VRA) ve FD3 adlı dört ayrı yazılımdan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nonlinear time series analysis methods were used to get information about the dynamics of a system. A scalar time series that had been obtained by pneumocardiography from the tracheal airways of a rat which is breathing under anesthesia were studied by nonlinear analysis techniques.First, some basic concepts were reviewed. Then, the techniques that the algorithms originate from were summarized. After that, embedding parameters were determined. In the calculation of time delay, autocorrelation function and mutual information method were used. And in the calculation of embedding dimension, false nearest neighbor method was used. In the embedding space which was reconstructed using these parameters, the attractor of the system was obtained. The dimension of the attractor was calculated. Because of its value is not an integer, it is clear that the attractor has a fractal geometrical structure. Finally, Lyapunov exponents' spectrum was investigated. The presence of positive exponent can be taken as an evidence for the chaotic dynamics. Four different softwares were used to obtain the graphics and numerical results: Dataplore, Nonlinear Dynamics Toolbox (NDT), Visual Recurrence Analysis (VRA) and FD3.