Türkiye'nin yaban hayatı koruma ve geliştirme sahaları üzerine araştırmalar
Studies on wildlife developed and protected areas of Turkey
  1. Tez No: 179751
  2. Yazar: MUHTEREM NUR GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS OĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında Türkiye'nin çeşitli illerindeki 13 ayrı Yaban Hayatı Geliştirme Sahalası (YHGS) araştırıldı. Ele alınan YHGS'ler: Erzurum Oltu Yaban Hayatı Geliştirme Sahası (YHGS), Bursa-Karacabey-Karadağ-Ovakurusu YHGS, Kars-Sarıkamış YHGS, Seyhan Baraj Gölü YHGS, Düzlerçamı YHGS, Dimçayı YHGS, Sarıkaya YHGS, Üzümdere YHGS, Sivridağ YHGS, Bartın Ulus Sökü YHGS, Burdur Gölü YHGS ve Köyceğiz YHGS'dir. İncelenen YHGS'lerde sahaların genel durumları yanısıra sosyal durumları üzerinde de durularak sahaların problemleri ortaya çıkarılmaya çalışıldı. Tez çalışmasında temel amaç, sahaların sosyoekonomik yapısını ve yönetim faaliyetlerini planlamaya yarayacak temel bilgileri ortaya koymaktır.Araştırma sonucunda sahaların koruma problemi ile karşı karşıya olduğu görüldü. Bunun yanı sıra, yaban hayatı geliştirme sahaları için acilen Yönetim Planlarına ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 13 Wildlife Reserve Areas are observed in some town?s of Turkey. These araeas were Erzurum Oltu Wildlife Reserve Area, Bursa-Karacabey-Karadağ-Ovakurusu WRA, Kars-Sarıkamış WRA, Seyhan Baraj Gölü WRA, Düzlerçamı WRA, Dimçayı WRA, Sarıkaya WRA, Üzümdere WRA, Sivridağ WRA, Bartın Ulus Sökü WRA, Burdur Gölü WRA and Köyceğiz WRA. During the research, some informations were found on general and social situations of these areas. After this studies, the problems of these areas were tried to find. In the thesis, the first aim was to show the social and economic structure of these areas.After the observations, we have seen that thsese areas had considerable problems relevant to protection. Also, we understood that these areas need Management Plans urgently.