Öğrenci akademik performans değerlendirmesi için yeni bir yaklaşım
A new approach for student academic performance evaluation
  1. Tez No: 179771
  2. Yazar: HAMİT ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, öğrencilerin sınav sonuçları farklı yöntemlerle değerlendirilerek bu yöntemler karşılaştırılmıştır. Bilindiği gibi bulanık kümelerin eğitimde kullanılması yeni bir araçtır. Biswas (1995) ve Chen vd. (1999)'in verdiği bulanık küme yöntemleri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Bir uygulama olarak da Matematik Bölümü öğrencilerinin ?Bilgisayar Programlama II? dersi final sınavı değerlendirmeleri önce klasik yöntemle yapılmış daha sonra da bulanık küme teorisi kullanılarak değerlendirilmiş ve bu yöntemler için geliştirilen bilgisayar yazılımı sayesinde sonuçların daha hızlı alınması sağlanmıştır. Sonuç olarak da klasik yöntem ve bulanık küme yöntemleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, students? exam results are graded using different methods and then these methods are compared. As it is well known, using fuzzy sets in the educational grading system is a new tool. We have investigated the fuzzy methods of Biswas (1995) and Chen vd. (1999) and compared them. As an application, we have evaluated the final exam papers of the course of Computer Programming II that was taken by the students at Department of Mathematics at Süleyman Demirel University and then graded these scores with respect to the classical methods and fuzzy methods respectively. We have also created some computer programs to evaluate the results rapidly. Finally, we have compared the classical and fuzzy methods.