İngilizce öğretmenlerinin dinleme ve konuşma becerilerinin değerlendirmeye dahil edilmesine ilişkin düşünceleri
Voices from efl teachers: Integrating listening and speaking components in assessment
  1. Tez No: 983305
  2. Yazar: RABİA ÇAPKIN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SAĞLAMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, Western Linguistics and Literature, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2023-2024 akademik yılından itibaren Türkiye'de ortaokul düzeyinde uygulanmaya başlanan dinleme ve konuşma becerilerinin değerlendirilmesine ilişkin İngilizce öğretmenlerinin görüşlerini incelemektedir. Dil öğretimi geleneksel olarak okuma ve yazma becerilerine ağırlık vermiş olsa da dinleme ve konuşmanın değerlendirilmesi son dönemde yeni bir odak alanı hâline gelmiştir. Çalışmanın amacı, öğretmenlerin bu değerlendirmelere ne kadar hazır olduklarını, kullandıkları yöntemleri, karşılaştıkları zorlukları ve geliştirmeye yönelik önerilerini ortaya koymaktır. Araştırma, karma yöntem yaklaşımını benimsemekte; nicel veriler anket yoluyla, nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılar, Trabzon İlinin Birinci Hizmet Bölgesi'nde görev yapan Ortaokul İngilizce öğretmenleridir. Bu çalışma, öğretmenlerin dinleme ve konuşma becerilerinin değerlendirilmesinde kullandıkları teknikler, bu tekniklerin geçerlilik ve güvenilirliğine ilişkin algıları ve mevcut uygulamalara yönelik önerileri hakkında önemli bulgular sunmaktadır. Araştırma, Türk ortaokullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin bakış açısından hareketle, dinleme ve konuşma becerilerinin değerlendirilmesinin entegrasyonunu ve bunun Türkiye bağlamındaki etkilerini inceleyen güncel ve önemli bir konuyu ele alması bakımından dikkate değerdir. Ayrıca, çalışma aracılığıyla, İngilizce öğretmenlerinin geleneksel ölçme-değerlendirme yöntemlerinden iletişimsel ve performansa dayalı ölçme sürecine geçişe yönelik hazır bulunuşluk düzeylerinin de incelenmesi amaçlanmaktadır. Bulgular, öğretmenlerin özellikle ölçme araçlarının geliştirilmesi, standartlaştırma, değerlendirme güvenilirliği ve zaman-mekân sınırlamaları gibi konularda çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını göstermektedir. Bununla birlikte öğretmenler, bu becerilerin ölçülmesinin öğrenci motivasyonunu artırdığını, iletişimsel yetilerini geliştirdiğini ve öğretim etkinliğini olumlu yönde etkilediğini belirtmiştir. Elde edilen bulgular, bu alanda öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitimlerin ve destek mekanizmalarının artırılması gerekliliğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma, dinleme ve konuşma becerilerinin değerlendirilmesinin önemini ve mevcut durumunu ortaya koyarak Türkiye'de yabancı dil öğretimi ve değerlendirmesi alanına hem politika yapıcılar hem de eğitimciler için anlamlı bir katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores English teachers' perspectives on assessing listening and speaking skills, which has been implemented at the secondary school level in Türkiye since the 2023-2024 academic year. Although language teaching traditionally emphasizes reading and writing skills, the evaluation of listening and speaking has become a new focus area. The study aims to assess teachers' readiness for these assessments, the methods they employ, the challenges they encounter, and their suggestions for improvement. It uses a mixed-methods approach, collecting quantitative data through questionnaires and qualitative data through semi-structured interviews. Participants include Secondary School English Teachers from the First Service Area in Trabzon Province. The study provides insights into the assessment techniques teachers use for listening and speaking, their perceptions of the validity and reliability of these methods, and their recommendations for current practices. This study is significant as it attempts to investigate a timely issue, the integration of speaking and listening assessment, and its effects in the Turkish context, taking the perspectives of Turkish Secondary School EFL teachers as a basis. It aims to shed light on a gap in the Turkish curriculum, portraying real-life challenges and experiences of Secondary School EFL teachers in the Turkish context on the newly implemented assessment of speaking and listening skills. Through this study, it is also aimed to examine the readiness of EFL teachers for the transition from traditional assessment methods to communicative and performance-based assessment processes. Results indicate that teachers face several challenges, especially regarding the development of assessment tools, standardization, assessment reliability, and time and space limitations. Teachers also report that measuring these skills can boost student motivation, enhance communicative abilities, and positively influence teaching effectiveness. The findings highlight the need for increased in-service training and support for teachers in this area. Ultimately, this research aims to contribute to the field of foreign language teaching and assessment in Türkiye by highlighting the importance and current state of listening and speaking skill assessment for policymakers and educators alike.