Diyarbakır ili entegre katı atık bertaraf tesisinin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
Environmental impact assessment of the Diyarbakir province integrated solid waste aside treatment
- Tez No: 179878
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Diyarbakır entegre katı atık bertaraf tesisi projesi, Diyarbakır ili, Çınar ilçesi, Sevindik köyü mevkiinde 9 belediyeden oluşan evsel katı atıkların mevzuatlara uyumlu olarak taşınması, düzenli depolanması, tıbbi atıkların sterilizasyonu, sızıntı sularının arıtılması ve depo gazları bertaraf ve yakma sistemi bileşenlerini kapsayan bütünleşik bir yönetim sistemidir. Planlanan entegre katı atık tesisi gerek günlük depolanacak atık miktarı gerek 100 ha atık depolama alanı açısından ?ÇED Yönetmeliğine? göre ?EK-I, Çevresel Etki Değerlendirmesi Uygulanacak Projeler Listesi'nde? yer almaktadır. Onun için sunulan çalışma, Proje Tanıtım Genel Format'ı gözetilerek hazırlanmıştır.Bu tez çalışması ile Diyarbakır Entegre Katı Atık Tesisi Projesi'nin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi, olumlu/olumsuz etkilerinin saptanması ve olumsuz etkilerin azaltılması için yapılan ve yapılması gereken çalışmaların ortaya konulması amaçlanmıştır. Proje kapsamında yapılması planlanan entegre katı atık tesisinin, inşaat ve işletme aşamasında kaynaklanabilecek başlıca çevresel etkiler; sıvı atıklar, titreşim-gürültü, emisyon, metan gazı oluşumu ve toprak kirliliği gibi etkiler beklenmektedir. Bu etkiler daha çok çalışan personelden, iş makinelerinden ve katı atık döküm sahasına boşaltılacak katı atıklardan kaynaklanmaktadır. Fosseptik yapılması, metan gazı yakma sistemi, sızıntı suyu arıtma tesisi, yüzey suyu drenaj sistemi, katı atıkların üzerinin günlük örtü toprağı ile örtülmesi gibi önlemler ile söz konusu etkiler minimum düzeye indirilebilir.ANAHTAR KELİMELER : Katı Atık, Düzenli Depolama, Çevresel Etki Değerlendirme
Özet (Çeviri)
The Project of Diyarbakır Province Integrated Solid Waste Disposal Facility planned to be established in the vicinity of the Sevindik village of the Çınar town/Diyarbakır provinve is an integrated management system considering transportation of solid wastes according to the legislations, landfilling, sterilization of madical wastes, treatment of landfill leachate, components of landfill-gas disposal and burning system of domestic solid wastes of 9 municipality. The planned integrated solid waste facility ranks in the ?Appendix I, List of Project for which Environment Impact Assessment (EIA) should be applied? according to the EIA regulaton whether it has more than 100 tonnes daily solid waste deposition capacity or 100 ha waste deposition area which is considered. There for, presented study has been preparied in the light of the General Format of EIA.It is aimed with this thesis to evaluate the environmental effects of the Project of Diyarbakır Integrated Solid Waste Disposal Facility, to determine its positive and negative effects and to introduce works which has been done and those which requires to be done to lessen the negative effects. Liquid wasted, vibration-noise, emission, methane gas production and soil pollution are the expected environmental effects to occur during the construction and operation of the integrated solid waste facility which is planned to be built in extent of the project. These effects will mainly arise due to working staff, heavy duty machinery and solid wastes which will be discharged in the landfill area. Effects of concern can be minimised with precautions like building septic tanks, methane burnig system, leachate treatment plant, drainage system for surface flows and caverage of solid wastes with soil.KEY WORDS : Solid Waste, Landfilling, Environmental Impact Assessment.