Denizli ilindeki çevresel asbest oluşumlarının uzaktan algılama yöntemleri kullanılarak belirlenmesi
Environmental asbestos exposure in Denizli and its determinations on methods of remote sensing
- Tez No: 179877
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Jeoloji Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Asbest ısıya, aşınmaya, kimyasal reaksiyonlara oldukça dayanıklı fibröz hidroksi silikat ailesine mensup kanserojen etki gösteren doğal minerallerdir. Asbest son derece kanserojen bir maddedir ve solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Çalışmada uzaktan algılama yöntemleri kullanılarak Denizli'nin kuzeydoğusundaki Bekilli ilçesi ve çevresinde yer alan tremolit asbest oluşumlarının jeolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya konu olan tremolit asbest oluşumları Menderes Masifi'nin örtü şistleri içindeki Bekilli Grubu olarak adlandırılan metamorfik kayaçlarla ilişkili olarak oluşmuştur. Çalışmada Uşak iline ait 1/25000 ölçekli 4 adet pafta alanını kapsayan ASTER uydu görüntüsü kullanılmıştır. Uydu görüntüsü ENVI® 4.3 ve Multispec® bilgisayar yazılımları ile histogram germe, bant oranlaması ve temel bileşenler analizi (PCA) gibi görüntü işleme-zenginleştirme yöntemleri kullanılarak işlenmiş ve çok sayıda anomali haritaları oluşturulmuştur. Anomali veren lokasyonlar El GPS ile ölçülmüş ve koordinatlar uydu görüntüsü üzerine işlenerek doğruluk analizleri yapılmıştır. Çalışmalarda bant oranlama ve PCA tekniklerinin tremolit asbest oluşumlarının haritalanmasında başarılı şekilde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Asbestos, which is very duruble of head, wear and chemical reactions are family members of fibrous hydroxy silicate which is effeccting of the carcinogenic natural minerals. Asbestos is a very carcinogenic materials and when asbestos enters the body with breathing or drinking water it causes cancerous and variable inless. The study target of geolocical properties determining to tremolite asbestos how to used remote sensing techniques at the Denizli?s northeastern Bekilli district and surrounding area. Tremolite asbestos formed in metamorphic rocks called the Bekilli Group within in the Menderes Massive covering schist. The study was used to ASTER satellite image and this images consist of 4 threader covering scale of 1/25000. The image of Satellite used to analysis of histogram stretching, band ratıo, basic components (PCA) as a photography processing methods and several anomaly maps have been got to which we used to ENVI® 4.3 and Multispec® computer software. Giving anomaly locations measured hand GPS and coordinates proccesed to image of satellite, and than truth analysis was made. We obtain that band ratio and PCA tecniques successfuly use to determined tremolit and aspestos at the field.