Benzoik asidin Pseudomonas aeruginosa tarafından biyolojik yıkımının optimizasyonu
Optimization of biological degradation of benzoic acid by Pseudomonas aeruginosa
- Tez No: 179898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Pek çok endüstriyel ürünün yapısında bulunan benzoik asit bitkisel ve hayvansal dokularda doğal olarak bulunan aromatik bir hidrokarbondur. Benzoik asit kararlı bir yapıda olduğundan biyolojik yıkımı oldukça zordur. Bu nedenle benzoik asidin çeşitli çevrelerde birikimi toksik etki yaparak canlıların yaşamını tehdit etmektedir. Diğer taraftan Pseudomonas aeruginosa gibi bazı mikroorganizmalar benzoik asidi etkili olarak parçalayabilir.Bu çalışmada, 0.002 M benzoik asit ve belirli nutrientleri içeren stok çözeltiden iki sıvı besiyeri (100 ml) hazırlanmıştır. Bunlardan biri deney grubu, diğeri ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Her iki besiyerine de stok bakteri solusyonundan 3 ml eklenerek inokülasyon yapılmıştır ve 72 saat boyunca inkübasyona bırakılmıştır. Her deneyde deney grubuna çeşitli kofaktörler eklenerek eklenen kofaktörlerin benzoik asidin biyolojik yıkımı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca Pseudomonas aeruginosa tarafından benzoik asidin yıkımının optimum koşullarını belirlemek için 5 farklı pH'da (pH 5, pH 6, pH 7, pH 8, pH 9) ve 2 farklı sıcaklıkta (30 ?C, 37 ?C) çalışılmıştır.Bu çalışmanın sonuçlarına göre kültür ortamına NADH, Fe+++ ve Mg++ birlikte eklendiği zaman deney grubunda pH 7'de ve 37 ?C'de benzoik asidin yıkımının en yüksek oranda arttığı gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları değerlendirilerek benzoik asit tarafından kirletilmiş çevrelerden benzoik asit etkili olarak elemine edilebilir.
Özet (Çeviri)
Benzoic acid which is an aromatic hydrocarbon found in structure of many industrial products as well as exists in plant and animal tissues naturally. Benzoic acid comprise a chemically stable structure therefore makes its biological degradation very hard. That is why, acumulation of benzoic acid in the various environments threats living organisms by toxicating them. On the other hand, some microorganisms like Pseudomonas aeruginosa capable to degrade benzoic acid efficiently.In this study, two liquid media (100 ml) were prepared by using stock solution including 0.002 M benzoic acid and certain nutrients. One of the media was defined as experimental group and the other defined as a control group. Both media were inoculated by adding 3 ml of bacterial stock solution and incubated throughout 72 hours. In each experiment, various cofactors were added to experimental group and their effects on biological degradation of benzoic acid were investigated. In further studies experiments were performed at 5 different pH?s (pH 5, pH 6, pH 7, pH 8, pH 9) and 2 different temperatures (30 ?C, 37 ?C) to determine optimum conditions for degradation of benzoic acid by Pseudomonas aeruginosa.According to results of this study when NADH, Fe+++ and Mg++ were added together in cultured media, it is observed that degradation of benzoic acid increased at greatest rate at pH 7 and 37?C in experimental group. By evaluating results of this study, benzoic acid can be efficiently eliminated from the environments that were polluted by benzoic acid.