Erzincan üzümünün (Vitis vinifera spp. , Cimin) farklı dokularına ait ekstraktların antioksidan özelliklerinin in vitro incelenmesi
The investigation of antioxidant proporties in extracts of different parts of Erzincan grape (Vitis Vinifera ssp., Cimin) in vitro
- Tez No: 179957
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN AVNİ UYDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Organizmada, kimyasal süreçler, özellikle oksitlenme, serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Serbest radikaller yaşam için gereklidir; fakat yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller biyomoleküllerle kolayca reaksiyona girerek hücrelere zarar verebilecek toksik özellikte bileşikler oluşturabilir. Antioksidanlar serbest radikallerle etkileşerek serbest radikallerin hücrelere zarar vermelerini önlerler. Günümüzde antioksidan özelliği keşfedilen birçok farklı madde vardır. Bu maddelerin bir kısmını vücut kendisi, serbest radikallere karşı bir savunma sistemi olarak üretirken, bir kısmını diyetimizle özellikle bitkilerden alırız. Bu çalışmanın amacı Erzincan üzümünün (Vitis vinifera ssp. , Cimin) farklı dokularından elde edilen ekstraktların antioksidan özelliğini ve kimyasal bileşimini belirlemek ve bu dokuların antioksidan kapasitesini eritrositler üzerinde zaman ve ekstrakt konsantrasyonuna bağlı olarak karşılaştırmaktır. Ayrıca benzer kıyaslamayı plazma üzerinde de gerçekleştirmektir. Çalışmada kullanılan meyveler Erzincan'dan getirilmiştir.Meyvenin sulu ve metanollü ekstraktlarının toplam fenolik madde içerikleri Folin- Ciocalteau reaktifiyle kateşin standartına eşdeğer olarak; bu ekstraktlardaki bazı flavonodleri ise HPLC cihazı ile (ISO 14502-2, 2005) belirlendi. DPPH radikal temizleme aktivitesi Cuendet metodu ile kateşin standartıyla karşılaştırmalı olarak tayin edildi. Ekstraktların hücre (eritrosit) üzerine etkisi; H2O2 ile oksidan stres oluşturulan eritrositlerdeki lipit peroksidayon son ürünü tayini ile belirlendi. Son ürün (MDA) Stocks metodu ile tespit edildi. Plazmada ise konjugedien oluşumunun göstergesi olan t-lag zamanı Spranger protokolüne göre belirlendi.Meyvenin fenolik bileşimi en yüksek metanolik özütlerde ve çekirdeğin sulu ekstraktında gözlendi ve en yüksek flavonoid ise kateşin olduğu tespit edildi. Flavonid düzeylerine parelel şekilde en yüksek radikal temizleme aktivitesi, en düşük lipit peroksidasyon düzeyi ve en uzun t-lag süresi üzümün metanolik ekstraktlarında olduğu belirlendi.Sonuç olarak üzümün farklı dokularında flavonoid bileşimine bağlı olarak farklı antioksidan özelliğe sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Chemical processes, especially oxidation, cause formation of free radicals in organisms. Free radicals are necessary for life, but highly reactive free radicals can form toxic compounds that can damage cells reacting easily with biomolecules. Antioxidants prevent cell damages from free radicals by interacting with them. Antioxidant properties of lots of different substances have been discovered recently. While the body produces a number of these substances against free radicals as a defense system, we take many others especially from plants. The aim of this study is to investigate the antioxidant activity of aqueous and methanolic extracts from Erzincan grape?s (Vitis vinifera ssp., Cimin) different parts and to determine chemical composition of this extracts and to compare antioxidant capacity depends on the concentration of these extracts and time. Fruits used in this study was brought from Erzincan.Total phenolic contents of all extracts of the plants were evaluated with Folin- Ciocalteau reagent as, equivalent to the standard antioxidant, catechin. In addition, phenolic substances of these extracts were evaluated by HPLC. DPPH radical scavenging antioxidant activities of the extracts were evaluated with the method modified from Cuendet by comparing with catechin. The effect of extracts on the erythrocytes were evaluated by the last product of lipid peroxidation in the erythrocytes exposed to oxidant stress with H2O2. The last product (MDA) was determined by the Stocks method. T-lag time that is an indicator of the form of conjugated-diene was determined according to Spranger protocol in plasma.It was observed that the phenolic content was the most abundant in the all methanolic extracts and the aqueous extract of seed. Catechin was the most abundat flavonoid in the all extracts. The highest radical scavenging activity, the lowest level of the lipid peroxidation and the longest t-lag time were observed in the methanolic extracts of the grape as being parallel their flavoniod contents.Consequently, diffirent parts of the grape has different antioxidant properties depend on their flavonid contents.