Emet Bor İşletmesi Hisarcık konsantratör atıklarının portland çimentosu özelliklerine etkileri
Effects of Emet HisarcIk boron wastes to portland cement properties
  1. Tez No: 179965
  2. Yazar: SELÇUK YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada; Kütahya-Hisarcık yöresindeki kolemanit konsantratörü atığının çimentoya katkı maddesi olarak ilave edilmesiyle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bor minerallerinin kimyasal bileşimleri ile boratlar hakkında bilgi verilmiş, bor minerallerinin yaygın kullanım alanlarının yanı sıra teknolojik olarak gelecekte kullanılabilecek alanlar da verilmiştir. Bor madenlerimizin Türkiye ve Dünya rezervleri incelenerek, Emet Bor İşletme Müdürlüğü Tesisleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır.PÇ 42,5R çimentosuna Emet Bor İşletme Müdürlüğü Hisarcık Konsantratör tesislerinde açığa çıkan şlam atığı ilave edilerek çimentonun özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Araştırmada, PÇ 42,5R çimentosuna ağırlıkça % 1, 3, 5 ve 10 oranında atık ilave edilerek kompoze PÇ 42,5R çimentolar hazırlanmıştır. Deneyler ilgili TS-EN standartlarına uygun olarak yapılmıştır. Üretilmiş olan kompoze PÇ 42,5R çimentolarına; kimyasal analiz, elek analizi, yoğunluk tayini, blaine tayini, % H2O miktarı, genleşme, piriz süresi, eğme mukavemeti ve basma mukavemeti gibi deneyler yapılmıştır. Ayrıca, taramalı elektron mikroskobunda (SEM) mikro yapı fotoğrafları çekilmiştir. Son olarak bu deneysel çalışmaların sonuçları tartışılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, colemanite concentrator wastes from Kütahya Hisarcık was aimed to evaluate as a additive raw material to the clincer. Informations are given about the chemical composition of boron mine, the industrial areas that the boron minerals are commonly used and moreover the areas that they can be used in future are also mentioned. The reserves of boron mine both in Turkey and in the world are investigated in the study, additionally the establishments of Emet Boron Works are represented in a detailed way.PC 42,5 R cement was inveshigated by adding slam waste which was optoinet from Balıkesir Bigadic Etibank during the experiments, %1, 3, 5 and %10 slam waste were added to the PC 42,5 R cement and new composite cements were prepored. Experiments were corried out according to TS-EN standards. Chemical analysis, sieve analysis, density, blaine, %H2O content, setting time, compressive and flexural strenght, tests were applied to the prepored samples. Also SEM photographs were taken for these samples. Than experimental results were discussed in final chapter.