Çeşitli parametrelerin kalsiyum hekza alüminat özelliklerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the various parameters on the properties of the calcium hegza aluminate
  1. Tez No: 179964
  2. Yazar: MERVE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK EMRULLAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kalsiyum Alüminat (CA) çimentosu Türkiye'de üretilmeyip dışarıdan ithal edilmektedir. Bu durum ülkemiz için önemli miktarda döviz kaybına neden olmaktadır. Bu çalışmada, CA6 üretiminin ülkemizde bol miktarda bulunan hammaddeler kullanılarak üretilmesi amaçlanmıştır.Çalışma, beş aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada CA6 üretimi için uygun hammadde seçimi yapılmıştır. İkinci aşamada öğütme boyutunun CA6 üzerinde etkisi, Üçüncü aşamada sinterleme işlemi sırasında ısıtma hızının CA6 üzerine etkisi incelenmiştir. Dördüncü aşamada CA6 üretimi gerçekleştirilip kimyasal analizleri yapılmıştır. Beşinci aşamada ise üretilmiş olan CA6'nın dökümle şekillendirilmesi incelenmiştir.Üretilen numuneler X- ışınları kırınımı (XRD) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri ile incelenmiştir. Ayrıca numunelerin fiziksel özelliklerini incelemek üzere, numunelere su emme, termal şok dayanımı, üç nokta eğme dayanımı testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Calcium aluminate (CA) cement is not being produced in Turkey and imported from abroad. This causes an exchange loss in our country. In this study, it is aimed to produce CA cements by using abundant materials in Turkey.The study is composed of five steps. In the first step, raw materials were selected for CA production. Then, affect of milling size on CA properties was investigated. Later, the affect of heating rate which was used in sintering process was studied. In the following step, CA production was carried out and chemical analysis was performed on the samples. Finally, press molding capability of produced CA samples was examined.Produced samples were characterized by using X-Ray Diffraction (XRD) and Scanning Electron Microscopy (SEM) techniques. In order to determine the other physical properties of the samples, water absorption, thermal shock and three point bending tests were performed.