Coğrafi bilgi sistemleri ile trafik kazalarının analizi: Ankara örneği
Analyzing traffic accidents with geographic information systems: The Ankara case
- Tez No: 180209
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kazalar, Trafik, Geography, Accidents, Traffic
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Son yıllarda, Türkiye'de ulusal bir problem haline gelen trafik kazaları, doğalafetlerden daha fazla sosyal ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Buproblemi çözebilmek, kayıpları azaltabilmek için yol güvenlik projelerigerçekleştirilmektedir. Ancak bu projelere ayrılan bütçenin sınırlı olmasınedeniyle, bazı pratik ve ekonomik çözüm yöntemlerinin bulunması gereklidir.Bu yöntemlerin en önemlisi, trafik kazalarında tehlikeli kesimler olarakadlandırılan kaza kara noktalarının tespiti ve iyileştirilmesidir. Bu ise karanoktaların belirlenmesi, her bir noktadaki problemin incelenmesi (teşhis),uygun iyileştirmelerin belirlenmesi, etkilerinin tahmin edilmesi, uygulanması veson olarak izleme sonuçlarının değerlendirilmesi aşamalarından oluşmaktadır.Bu çalışmanın amacı, karayolu trafik güvenliğinin sağlanmasında coğrafi bilgisistemleri kullanımının önemini ortaya koymak ve trafik kazalarınınözelliklerinin belirlenmesi ile alınacak önlemler açısından sağlayacağı faydalarıirdeleyerek trafik kazalarında ölümlü ve yaralanmalı kazaların azaltılması veyabelirli bir sayının altına düşürülmesi için yapılması gerekenlerin tespitidir. lgilikuruluşlar arasında güvenlik konusundaki bilinçlendirmeyi artırmak,gelecekteki güvenlik çalışmaları açısından gereklidir. Bu amaçla çalışmada,kara noktaların kısa zamanda ve doğru tespiti, sonuçlarınşekildeyorumlanması ve uygulamaya geçirilmesi için Coğrafi Bilgi Sistemlerindenyararlanılmıştır.Çalışmanın en önemli ve gerekli aşamasını veri tabanının oluşturulması veverilerin sorgulanması oluşturmuştur. Bu konuda faydalı ve en gelişmiş sistemolarak değerlendirilen CBS teknolojisinden yararlanılmıştır. Sorgulamasonuçlarına göre istatistik ve coğrafik analiz çalışmaları yapılmaktadır.Bunların görüntülenmesi ile ilgili çalışmalar, kullanıcılara farklı amaçlar içinsorgulamayı olanaklı kıldığından, sonuçların görsel olarak algılanmasındakolaylık sağlamaktadır. CBS'nin diğer bilgi sistemlerinden üstün olan tarafı,grafik olmayan özellikleri coğrafi referans verisi olarak depolayabilmesi vebunları coğrafi harita özellikleriyle bağlayabilmesidir ve bu özelliğindenfaydalanılmıştır.Türkiye trafiğindeki aksaklıkların tespit edilmesinde trafik kaza analizlerininpayı büyük olacaktır. Özellikle kaza kara noktalarını ve kazaya meyillikesimleri tespit etmek için trafik kaza analizleri yapılmalı, kazaların gerçeknedenleri belirlenmeli ve bu aksaklıkları ortadan kaldıracak gerekli önlemleralınmalıdır. Yapılacak kaza analizlerinin mevsimlere ya da dönemlere göre veayrıntılı olarak yapılması, kazaların önlenmesinde ve düzeltici işlemlerinyapılmasında vakit kaybetmeksizin ihtiyaç duyulan bilgilerin tespit edilmesinikolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
In recent years, traffic accidents caused more social and economic losses thannatural disasters and have become a national problem in Turkey. To solve thisproblem and to reduce the casualties, road safety programs need to bedeveloped. It is necessary to develop cost effective measures with low investmentdue to limited budgets allocated to such road safety programs. The mostimportant program is to determine dangerous locations for traffic accidents andto improve these locations from the road safety view point. The goal of the studyis to decrease the amount of the traffic accidents with fatality and casualty or totake the number of the traffic jams under a specific level. Increasing theconscious about the safety programs between the concerned foundations isnecessary for the safety studies in the future.In this study the Geographic Information Systems (GIS) was used to detect theblack points quickly and correctly, to evaluate and implement the solutions. Themost important part of GIS is to create a database and next query. According tothe solution queries statistical analysis can then be done. The study helps theuser to view these results and the users? answers for the different goals.The superiority of the GIS on the other hand can save nongraphic features asgeographic reference data and it can connect these with the geographic mapfeatures.