Akıllı kartlar kullanarak sayısal araç ruhsatı için web tabanlı bir prototip geliştirilmesi
Developing a web based prototype for numerical vehicle licence using smart cards
  1. Tez No: 180233
  2. Yazar: ADEM KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında, akıllı kart kullanılarak web tabanlı sayısal araç ruhsatsistemi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Sistem; yönetici, tescil şube, muayeneistasyon, egzoz muayene istasyon ve araç sorgulama modülleri ile birlikte araçbilgi sistemi web sayfasından oluşmaktadır. Sistemde araç bilgilerini içerenruhsat kartları ve araç ruhsatı ile ilgili işlem yapan kuruluşlar için farklımodüller hazırlanmıştır. Sisteme ait merkezi bir veritabanı oluşturulmuştur.Her modül, ruhsat kartı ve merkezi veritabanı üzerinde verilen yetkilerdoğrultusunda işlem yapabilmektedirler. Bu sistem sayesinde, araç işlemlerinin,araç bilgi güncellemelerinin, araç sorgulamalarının hızlı ve güvenli olarakyapılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a web based numerical vehicle licence system was planned andimplemented using smart card technology. The system consists of anadministrator, registration department, an inspection station, an exhaustinspection station and vehicle interrogate modules together with vehicleknowledge system web page. The licence cards which include vehicleinformation and different modules for the units which transact concerningvehicle licence were prepared in the system. A central database belonging to thesystem was formed. Each module could transact according to the commandsgiven on licence card and central database. Thanks to this system, the vehicleprocessings, the vehicle knowledge updates and the vehicle interrogates areprovided rapidly and safely.