Mobil haberleşme sistemleri için minyatür mikrodalga düzenlerin tasarımı
Miniature microwave structures design for mobile communication systems
- Tez No: 180604
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEYHUN KARPUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
 - Yıl: 2006
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ÖZET B LD R FORMUELEKTR K ELEKTRON K MÜHEND SL Ğ ANAB L M DALIMOB L HABERLEŞME S STEMLER Ç N M NYATÜR M KRODALGADÜZENLER N TASARIMIGökhan KAPTANÖZETModern iletişim sistemleri için küçük boyutlu, düşük maliyetli ve yüksek performanslımikrodalga filtre yapılarının tasarımına önemli ölçüde ihtiyaç duyulmaktadır. Baskı devreteknolojisi yardımıyla kolayca üretilebilen planar mikrodalga filtre yapıları, bu ihtiyaçlarıkarşılamada oldukça elverişli olup, planar yapılar içerisinde en yaygın kullanım mikroşerityapılara aittir. Bir filtre yapısının yüksek performansa sahip olabilmesi için, oluşturduğufrekans cevabının geçme bandında yüksek seçiciliğe ve düşük araya girme kaybına sahipolması ve bazı uygulama alanları için yine geçme bandı içerisinde düz bir gurup gecikmesioluşturması gerekmektedir.Gerçek ve sanal sonlu frekanslarda bir çift transmisyon sıfırıoluşturan mikroşerit filtre yapıları, yukarıda sözü edilen, filtre performansının belirleyenkarakteristikleri karşılamada büyük başarı göstermektedirler.Tez çalışması simülasyon ve deneysel çalışma ağırlıklı olup, çalışmada mobil haberleşmesistemlerinde kullanılmak üzere yeni filtre yapıları ileri sürülmektedir. Söz konusu yenilik,filtrelerin içerdikleri rezonatörlerden kaynaklanmaktadır. leri sürülen yeni rezonatör yapısımikroşerit açık halka rezonatör gurubuna girmekte olup, geleneksel açık halka rezonatörleregöre daha yüksek performanslı bir karakteristik sunmaktadır. Yeni rezonatör yapısıkullanılarak gerçek ve sanal sonlu frekanslarda transmisyon sıfırı üreten iki kutuplu filtreyapıları ve bu yapılar kullanılarak frekans çiftleyici ve çift bant filtreler tasarlanmıştır.Tasarlanmış olan yapılar ihtiva ettikleri yeni rezonatör yapısının sağladığı avantajlardandolayı yüksek performans göstermektedirler.
Özet (Çeviri)
PAMUKKALE ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜTEZ ABSTRACT B LD R FORMUGRADUATE PROGRAM IN ELECTR C ELECTRON C ENG NEER NGM N ATURE MICROWAVE STRUCTURES DESIGN FOR MOBILE COMMINICATIONSYSTEMSGökhan KAPTANABSTRACTThere are important demands for designing compact and low cost high performancemicrowave filters for future wireless-communication systems, especially handset applications.It would seem that planar filters which can be fabricated using printed circuit technologieswould be preferred whenever they are available and suitable because of smaller sizes andlower fabrication costs. Microstrip structures are most used type of planar structures. Forhigh performance, the filter must have flat group delay, high selectivity and low insertion lossat its passband. The filters having two transmission zeros in finite real and imaginerfrequencies shows great agreement to meet this characteristics.In the thesis study concentrate on simulation and experimental work, and suggested newfilter structures for mobile communication systems. The novelty in question is due toresonators which are used in filters. The suggested new resonator is microstrip open loopresonator and shows high performance with respect to conventional ones. By using the newresonator filters which have two transmission zeros real and imaginary finite frequencies aredesigned. All designed structures shows high performance because of new resonator typecontained by filters