Kolza (Brassica napus ssp. oleifera L.) çeşitlerinde ekim zamanlarının verim ve verim unsurları üzerine etkisi
The effect of different date time on the yield and yield components in raprseed varietes
  1. Tez No: 180700
  2. Yazar: HALİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ALİ KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZETKolza (Brassica napus ssp. Oleifera l.) Çeşitlerinde EkimZamanlarının Verim Ve Verim Unsurları Üzerine EtkisiAdnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü denemearazisinde 3 kolza çeşidi, 4 farklı zamanlarda ekim yapılarak, ekim zamanlarınınverim ve verim unsurları üzerine etkisini belirlemek, Aydın iline en uygun ekimzamanının ve çeşidi tespit etmek için yapılan bu çalışma, bölünmüş parseller denemedeseninde ve üç tekrarlamalı olarak 2005-2006 üretim sezonunda yürütülmüştür.Araştırmada, Licrown, Licord ve Bristol çeşitleri, 2005 yılında l Kasım, l5Kasım, l Aralık ve 15 Aralık tarihleri olmak üzere 4 farklı ekim zamanındaekilmiştir.Bu çalışmada, kolza çeşitlerinde farklı ekim zamanlarının, bitki boyu, yan dalsayısı, gövde çapı, bin tane ağırlığı ve tohum verimi üzerine ise önemli etkisininolduğu saptanmıştır.Sonuç olarak, verim yönünden en uygun ekim zamanının 1 Kasım, en uygunçeşidin ise ?Licrown? çeşidi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Effect of Different Sowing Date on the Yieldand Yield Components in Rapeseed VarietesThis study was conducted in split-plot design with three replications and fourplanting date in the experiment fields of the Field Crops Department of Faculty ofAgriculture at Adnan Menderes University in 2005-06 period. The aim of this studyto investigate the best suitable planting date determine for Aydın district with theeffect of different planting date on some agronomics traits, yield and yieldcomponent of three commercial rape cultivars.In this research, Licrown, Licord and Bristol cultivars were planted on fourdifferent dates, 1 November, 15 November, 1 December and 15 December, of 2005.In this study, it was observed that effect of plating dates on plant heights,secondary branch, stem diameter, hundered kernel weight and yield.As a result of this study it was determined that the best planting date was 1Nowember and the best suitable cultivar was Licrown.