Konya ekolojik şartlarında yazlık ve kışlık bazı kolza (Brassica napus ssp oleifera l.) çeşitlerinin ekim zamanlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 57147
  2. Yazar: MUAZ ZİYA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET AKINERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZ Yüksek Lisans Tezi KONYA EKOLOJİK ŞARTLARINDA YAZLIK VE KIŞLIK BAZI KOLZA (Brassica napus ssp. oleifera L.) ÇEŞİTLERİNİN EKİM ZAMANLARININ BELİRLENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Muaz Ziya KAYA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Fikret AKINERDEM 1996, Sayfa : 61 Jüri : Doç.Dr. Fikret AKINERDEM Doç.Dr. Tahsin KARADO?AN Doç.Dr. Mustafa ÖNDER Yazlık ve kışlık kolza çeşitlerinde uygun ekim zamanının be lirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma, Konya ekolojik şartlarında 1994- 95 yıllarında yürütülmüştür. Yazlık ekimler 8 Nisan, 18 Nisan, 28 Nisan; kışlık ekimler ise 5 Ekim, 21 Ekim, 1 Kasım tarihlerinde yapılmıştır. Yazlık ekimlerde“Drakkar”,“Sezar”,“Westar”,“Prota 87”; kışlık ekim lerde ise“Silex”,“Ceres”,“Corvette”,“Jet 9”çeşitleri kullanılmıştır. Araştırmada en yüksek dane verimi yazlık ekimde 227.12 kg/da ile 8 Nisan tarihinde ekilen“Westar”çeşidinden elde edilmiştir. Kışlık ekimde ise en yüksek dane verimi 247.16 kg/da ile 5 Ekim tarihinde ekilen“Ceres”çeşidinden alınmıştır. Ayrıca bu çalışmada verim kom- ponentlerinden bitki başına yan dal sayısı, bitki başına harnup sayısı, harnupta dane sayısı, bitki boyu, bin dane ağırlığı ile birlikte yağ oranı da tesbit edilmiştir. Verimi etkileyen bu unsurlar ekim zamanı geciktikçe düşmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Kolza, ekim zamanı, dane verimi, morfolojik özellikler, yağ oranı. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATION ON DETERMINATION OF THE SOWING DATE OF SOME SUMMER AND WINTER RAPESEED (Brassica napus ssp. oleifera L.) VARIETIES IN KONYA ECOLOGY Muaz Ziya KAYA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Field Crops Department Adviser : Ass. Prof.Dr. Fikret AKINERDEM 1996, Number of page : 61 Jury: Ass.Prof.Dr. Fikret AKINERDEM Ass.Prof.Dr. Tahsin KARADO?AN Ass.Prof.Dr. Mustafa ÖNDER This research was conducted to determine the suitable sowing dates of summer and winter rapeseed varieties at Konya premises in 1994-1995. Winter varieties named“Silex”,'*Ceres“,”Corvette“ and ”Jet 9“, summer varieties named ”Drakkar'V'Sezar'V'Westar“ and ”Proto 87", which of winter varieties were sown 5 October, 21 October and 1 No vember and summer varieties were sown 8 April, 18 April and 28 April. The highest seed yield was observed from summer Westar variety, sown 8 April and winter Ceres variety sown 5 October with 2.2712 and 2.4716 tons/ha, respectively. On the other hand, it was determined of yield components, number of secondery branches, pod number per plant, seed number per pod, plant height, 1000 seeds weight and seed oil rate. The cited yield components decreased related to lated sowing date. KEY WORDS: Rapeseed, sowing dates, seed yield, morphological characters, oil rate. m