Konya ili halk ilaçları
- Tez No: 18090
- Danışmanlar: PROF.DR. BAYHAN ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
- 125 - VII- ÖZET Bu çalışmada, araştırma bölgesi olan Konya ve Karaman İllerinden muhtelif şekilde temin edilen ve tedavi edici amaçla kullanılan 37 bitkisel materyal, familyalarına güre alfabetik olarak sıralanmış, bitkilerin deskripsiyonları yapılmış, yetiştiği yerler, Türkiye'deki yayılışları verilmiş, kullanılan kısımları üzerinde literatürler de kayıtlı klasik yöntemlerden yararlanılarak kimyasal çalışmalar yapılmış ve bulunan maddeler (antrasen türevleri, flavon türevleri, saponinler, gallik ve kateşik tanenler, alkaloitler) bildirilmiş ve literatür kayıtları taranılarak sonuçlar, kimyasal bileşik ve tıbbi kullanılışları açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 126 - VIII- SUMMARY In this work 37 plant specimens used as therapeutics have been obtained from Konya and Kara- man regions in various mays and Listed in alphabetical order of their families. Plants have been described, habitat and distribution have been added. Phytochemical analyses were carried out on the materials by means of classical methods and their principal substances (anthracene derivatives, flavonoids, saponins, gallic and catechic tanins and alkaloids) mere reported. Chemical composition and therapeutic uses of these plants were also investigated by searching literature findings and compared to our result.