Characterization of maghemite thin films prepared by sol-gel processing
Sol-jel yöntemiyle hazırlanan maghemit ince filmlerin karakterizasyonu
  1. Tez No: 181065
  2. Yazar: AYLİN KARAKUŞCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT ÖZENBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, maghemit (γ-Fe2O3) ince filmler kimyasal çözelti biriktirme yöntemikullanılarak cam ve kuars altlıklar üzerinde elde edilmişlerdir. Çözelti 0.3 M demir(III) nitratın 20:2 molar oranında karıştırılan 2-metoksietanol ve asetilaseton ile odasıcaklığında 2 saat karıştırılması sonucunda hazırlanmıştır. Altlıklar piranha dağlamaya da ultrasonik temizleme yöntemiyle hazırlanmışlardır. Filmler, kaplamaçözeltisinin cam ya da kuarts altlıklar üzerinde 1400 ile 4000 rpm hızlarında 1dakika boyunca döndürülmesiyle (spin-coating) elde edilmişlerdir. Kaplananfilmlerin tek katman kalınlığı SEM kullanılarak 65 ve 80 nm olarak bulunmuştur.Ana çözeltinin akışkanlık ölçümleri sonucunda akışkanlığı yaklaşık 0.0035 Pa.solarak bulunmuştur. DTA ve TGA analizleri maghemit ince filmi oluşturmak içinyapılan ısıl işlemin 330 ºC ile 440 ºC arası olması gerektiğini göstermiştir.viHomojen ve çatlak içermeyen ince filmler hazırlandığı EDS ve SEM yöntemleriylegörülmüştür. Maghemit ince filminin oluşumu TEM çalışmalarında, SAED veelektron difraksiyon yöntemleri kullanılarak doğrulanmıştır. İnce filmlerinkarakterizasyonu deneysel parametreler değiştirilerek XRD ile değerlendirilmiştir.Bu parametreler ısıl işlem sıcaklığı, süresi ve film kalınlığıdır. Maghemit incefilmlerinin enerji bant aralığı (enegy band gap) UV-VIS spektrofotometresikullanılarak yaklaşık 2.64 eV olarak bulunmuştur. Maghemite ince filmlerininmanyetik özellikleri ise VSM (Titreşimli Nümune Manyetometresi) ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, maghemite (γ-Fe2O3) thin films were prepared by chemical solutiondeposition on glass and quartz substrates. The solution was prepared by using 0.3 Miron (III) nitrate [Fe(NO3)3 - 9H2O] as precursor and dissolved in a mixture of 2-methoxyethanol and acetylacetone in a molar ratio of 20:2, by stirring the solution atRT for 2 hours. Substrates were prepared by either piranha etching method orultrasonic cleaning method. The solution was spin coated on glass and quartzsubstrates at 1400 and 4000 rpm for 1 minute. The resultant film thickness was foundas 65 and 80 nm by SEM.Viscosity of the main solution was found to be approximately as 0.0035 Pa.s byviscosity measurement. TGA/DTA analyses showed that, to produce maghemite thinfilm, heat treatment should be done between 330 ºC and 440 ºC.ivHomogeneous and crack free maghemite thin films were observed by EnergyDispersive Spectrometry (EDS) and Scanning Electron Microscope (SEM) methods.TEM studies verified maghemite thin film formation by using electron diffractionand SAED (selected area electron diffraction) method. Thin film characteristics wereevaluated by changing the experimental parameters which are annealing temperature,annealing time and thickness of the films using XRD (x-ray diffraction) method.Optical band gap of maghemite thin films were found as approximately 2.64 eV byUV-VIS Spectrophotometer. Magnetic properties of maghemite thin films were alsoexamined by VSM (vibrating sample magnetometer).