Characterization of magnetite thin films produced by sol-gel processing
Sol-jel yöntemiyle hazırlanan manyetit ince filmlerin karakterizasyonu
  1. Tez No: 177608
  2. Yazar: ALİ ERDEM EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİT ÖZENBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Manyetit ince filmler, demir (III) nitratın etilen glikol içinde çözünmesiyle elde edilen solüsyonun cam altlıklara uygulanmasıyla elde edilmişlerdir. Kaplanan filmler 110°C de kurutulmuştur. Kurutulan numuneler, değişik sıcaklıklardaki ince filmlerin fazlarını gözlemlemek için 300°C ile 450°C arasında azot atmosferinde ısıl işleme tabi tutulmuşlardır. Çözeltinin akışkanlığı 0.0215 Pa.s olarak bulunmuştur. DTA analizi sonucu ısıl işlem sıcaklıklarının 291°C ile 350°C arasında olması gerektiği görülmüştür. Hazırlanan manyetit ince filmler XRD, SEM, AFM, TEM, VSM ve UV-Vis spektrofotometresi yöntemleri kullanılarak karakterize edilmiştir. X-ışınlarıyla inceleme sonunda 300°C' de manyetit ince filmlerin oluştuğu gösterilmiştir. SEM çalışmaları sonucu ince filmlerin yüzeylerinin oldukça düzgün olduğu gözlenmiş ve kesit çalışmalarından filmlerin kalınlığının yaklaşık 10-200 nm arası olduğu bulunmuştur. AFM çalışmaları film yüzeyinde herhangi bir çatlak ya da hata olmadığını göstermiştir. TEM sonuçları üretilen filmlerde yanlızca manyetit fazı olduğunu kanıtlamıştır. UV-Vis sonuçları filmlerin geçirgenliklerinin azalan ısıl işlem sıcaklıklarıyla ve artan döndürme hızlarıyla arttığını ve 900-1100 nm dalga boyları arasında %96 a kadar yükselen geçirgenlik değerlerine erişildiğini göstermiştir. Manyetit ince filmlerin manyetik özellikleri VSM ile ölçülmüştür ve VSM sonuçlarından manyetit ince filmlerin ferromanyetik davranış gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Magnetite (Fe3O4) thin films were prepared by a sol-gel process in which, a solution of iron (III) nitrate dissolved in ethylene glycol was applied on glass substrates by spin coating. Xerogel films were obtained by drying the coated films at 110 °C. The films were sintered between 300 °C and 450 °C in order to observe the phases existing in the films at different temperatures. Coating solution showed Newtonian behaviour and viscosity was found as 0.0215 Pa.s. DTA analysis showed that, sintering temperature should be selected between 291 °C and 350 °C in order to produce magnetite thin films. Prepared magnetite thin films were characterized by XRD, SEM, AFM, TEM, VSM and UV-Vis spectrometer. In-plane grazing angle diffraction studies showed that magnetite phase was present upon sintering the films at 300 °C. From the SEM studies, it was shown that films with defect free surfaces were obtained and by cross section studies, thickness of the films was found as ~10-200 nm. AFM images showed that no cracks or any other defects on the film surface were present. TEM results proved the existence of single phase magnetite in the produced films. UV-Vis spectrum results showed that transmittance of the films increases with decreasing sintering temperature and increasing spinning rate. Up to 96% transmittance was observed between the wavelengths of 900-1100 nm. Magnetic properties of magnetite thin films were also examined by VSM (Vibrating Sample Magnetometer) and ferromagnetic behaviour was shown using VSM data.