Implementation of a df algorithm on an FPGA platform
Yön bulma algoritmasının FPGA platformunda uygulanması
- Tez No: 181075
- Danışmanlar: PROF. DR. METE SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasında, genlik karşılaştırmalı ve faz karşılaştırmalı yön bulma algoritmalarıFPGA platformunda gerçeklenmiştir. Maksimum olabilirlik yaklaşımı kullanılarak algoritmamatematiksel olarak formüle edildikten sonra, yazılım benzetimleri yapılarak algoritmageçerli kılınmış, farklı durumlarda algoritmaların yön bulma doğrulukları bulunmuştur. Dahasonra platforma özel yazılım araçları kullanılarak algoritmalar FPGA platformundauygulanmıştır. Donanım uygulamalarının blok şemaları verilerek detaylı bir şekildeanlatılmıştır. Her iki algoritmanın donanım uygulamasının benzetimi yapılmıştır. Benzetimçalışmalarının sonuçları kullanılarak belirli koşullar altındaki yön bulma doğruluğudeğerlendirilmiş, yazılım benzetim sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, the implementations of the monopulse amplitude comparison and phasecomparison DF algorithms are performed on an FPGA platform. After the mathematicalformulation of the algorithms using maximum-likelihood approach is done, softwaresimulations are carried out to validate and find the DF accuracies of the algorithms undervarious conditions. Then the algorithms are implemented on an FPGA platform by utilizingplatform specific software tools. Block diagrams of the hardware implementations are givenand explained in detail. Then simulations of hardware implementation of both algorithms areperformed. Using the results of the simulations, DF accuracies under certain conditions areevaluated and compared to software simulations results.