Synthesis and characterization of Co-Pb/SBA-15 mesoporous catalysts
Co-Pb/SBA-15 mezogözenekli katalizörlerin sentez ve karakterizasyonu
- Tez No: 181116
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER, YRD. DOÇ. DR. AYŞEN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Co ve Pb, kısmi oksidasyon katalizinde kullanılan yumuşak oksitlerdir. Fakatkurşunun düşük erime sıcaklığından dolayı yüksek yüzey alanına sahip, nanometreboyutunda partiküller hazırlamak zordur. Bu çalışmada, direkt sentez yöntemi ilenanometre boyutunda kontrol edilebilir bir geometri sağlamak için SBA-15 (SantaBarbara No :15) örnekleri değişik ağırlık yüzdelerinde Co ve/veya Pb eklenerekgeliştirilmiştir. Sentezlenen örneklerin karakterizasyonları XRD, BET, TEM ve XPSanalizleri ile yapılmıştır. SBA-15'e eklenen metallerin artması, gözeneklerin metalatomları ile dolmasından dolayı BET yüzey alanının düşmesine neden olmuştur.Geniş açılı XRD grafiklerinde, SBA-15'e ağırlıkça %15' e kadar Pb eklenmesi ilehiçbir metal oksit pikine rastlanmamış olması metal partiküllerinin SiO2 yapısı içindetopaklanmadan ve kristaller oluşturmadan dağılmış olduğunu göstermektedir. Fakat,SBA-15 içine ağırlıkça %20 Pb eklenmesi ile daha karakteristik pikler görülmesi,silika yüzeyinde metal oksit kristallerinin oluştuğunu göstermektedir. Düşük açılıXRD grafiklerine göre, SBA-15 içine yüksek miktarlarda kobalt ve kurşun eklenmesiuzun ve düzenli gözenek yapısının bozulmasına neden olmuştur. TEM görüntüleri iletüm örnekler için SBA-15 gözeneklerinin altıgen yapıda olduğu doğrulanmıştır. XPSanalizi, Co veya Pb eklenmiş örneklerde O 1s ve Si 2p'nin bağlanma enerjilerininiiihemen hemen aynı olduğu gösterirken, karışık oksit eklenmiş örnekler daha yüksek bağlanmaenerjisi göstererek yapının değiştiğini ortaya koymuştur.ANAHTAR KELİMELER : Mezogözenekli malzemeler, SBA-15, Kurşun, Kobalt, Katalizör4
Özet (Çeviri)
Co and Pb are soft oxides, making them useful in partial oxidation catalysis. But it isdifficult to prepare high surface area, nanometer size particles due to the low meltingpoint of Pb. In the present study, SBA-15 samples are incorporated with Co and/orPb at different weight loadings to provide a controlled geometry in nanometer scalevia using direct synthesis method. The characterization of the synthesized sampleswas done by XRD, N2 adsorption isotherms, TEM images and XPS analysis. Theincrease in the metal loading in SBA-15 causes a decrease in the BET surface areadue to the filling of pores with metal atoms. No characteristic peaks of metal oxidewas observed up to 15 wt %Pb loading into SBA-15 in the large angle XRD patternindicating that metal particles are dispersed in the SiO2 structure withoutaccumulating and forming crystals. However, 20 wt%Pb loaded SBA-15 showedmore appreciable characteristic peaks, indicating appreciable quantities of crystallitesof metal oxide on the surface of silica. The introduction of high amount of cobalt andlead oxides to SBA-15 resulted in the loss of long range order of pores according tothe low angle XRD patterns. The hexagonal structure of pores of SBA-15 wasiconfirmed by TEM images for all samples. XPS analysis indicated that bindingenergies of O 1s and Si 2p are almost similar in Co or Pb loaded samples, whilemixed oxide loaded samples showed slightly higher binding energies which meansthe structure grows into a different type.KEYWORDS: Mesoporous materials, SBA-15, Lead, Cobalt, Catalystii