Active and passive processing of sequential tactile inputs
Ardıl dokunsal uyarıların aktif ve pasif işlenmesi
- Tez No: 181185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, aktif ve pasif dokunmanın zamansal işlemlerdeki etkisiniölçmek için hazırlanan psikofiziksel bir deney çalışması sunulmaktadır. Aktif ve pasifdokunma tanımlamaları ilk olarak J.J. Gibson tarafından yapılmış, ondan sonra bu iki farklıdokunmanın kıyaslandığı birçok deney yapılmıştır. Bu deneylerin birçoğu kıyaslamayıuzaysal işleme boyutunda ele almıştır. Bu çalışmada ise tespit edilmesi istenilen şey, bellizaman aralıklarında eşit şekilde uygulanan dokunsal uyarılardır. Anlaşılacağı üzere buradasöz konusu olan mekanizma dokunmadaki zamansal işlemlerdir. Bu dokunsal uyarılar aktifve pasif olarak uygulanmış, deneklerin iki durumda da uyarıları ne kadar algıladıklarıölçülmüş ve kıyaslanmıştır. Aktif/pasif dokunma yanında, görmenin ve tarama hızının dabirer faktör olarak dokunmadaki zamansal işlemler üzerindeki etkileri test edilmiş vegösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a psychophysics experiment, which is designed to test the effect ofactive and passive touch on tactile temporal processing, is presented. Active and passivetouch are terms that were defined first by J.J. Gibson, and there have been manyexperiments done where these two were compared. Most of these studies made thecomparison in the dimension of tactile spatial processing. In this study however, thesubject is asked to detect the tactile stimuli applied at certain time intervals. Therefore,tactile temporal processing was tested here. The tactile stimuli were applied both activelyand passively, and the correct judgments of the subjects were recorded at both conditions.Besides active/passive touch, the effects of visual attention and scan velocity on tactiletemporal processing were tested in this study.