SMT: split / merge fiber tractography for MR-DTI
Böl/birleştir yöntemi ile sinir ağlarının bulunması
  1. Tez No: 181187
  2. Yazar: UĞUR BOZKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURAK ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Bioengineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Manyetik rezonans dif¨uzyon tens¨or g¨or¨unt¨uleme yeni geli¸sen ve m¨udahale gerektirmeden beyindeki beyaz maddenin yapısını g¨ostermek i¸cin kullanılan bir tekniktir. Tensor'¨un anizotropik oldu˘gu durumlarda tensorden hesaplanan ana dif¨uzyon y¨on¨u ile sinir a˘glarının y¨on¨un¨un birbirleriyle ¸cakı¸stı˘gı g¨osterilmi¸stir. Manyetik rezonans dif¨uzyon tensor g¨or¨unt¨ulemenin amacı hesaplanan bu ana dif¨uzyon y¨onlerini takip ederek sinir a˘glarının olu¸sturulmasıdır. Genelde kullanılan y¨ontem integral alma metodlarıdır. Bu projenin amacı sinir a˘glarının hesaplanması ve g¨or¨unt¨ulenmesi i¸cin yeni bir teknik ortaya koymaktır. Onerilen B¨ol/Birle¸stir Sinir A˘gları Takip y¨ontemi mev- ¨ cut olan y¨ontemlerin dezavantajlarını a¸smayı ama¸clamaktadır. B¨ol/Birle¸stir Sinir A˘gları Takip y¨onteminin yakla¸sımı ¨once kısa sinir a˘gı par¸calarını bilinen y¨ontemlerle olu¸sturmak ve daha sonra bu kısa par¸caları hesaplanan da˘gılıma g¨ore gruplandırmaktır. Bu y¨ontem dallanmaya ve datanın ¸c¨oz¨un¨url¨u˘g¨un¨u oldu˘gu gibi kullanmaya izin vermektedir. Altta yatan da˘gılım Metropolis-Hastings y¨ontemi ile hesaplanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Magnetic Resonance Diffusion Tensor Imaging is a recent imaging modality which has shown promise as a non-invasive tool for estimating the orientation and quantity of white matter tracts in vivo. It has been shown that the estimated diffusion tensor's principal diffusion direction coincides with the fiber orientations, given that the tensor in question is anisotropic. MR-DTI fiber tractography aims at following these principal diffusion directions to reconstruct fiber paths. The conventional approach is to use integration techniques, i.e. to follow the principal diffusion directions. The goal of this project is to introduce a new technique for estimation and visualization of fiber tracts. The proposed Split/Merge Tractography (SMT) tries to overcome the disadvantages of existing techniques. SMT's approach is to generate short (thus more reliable) fiber tracts by conventional techniques (Splitting step) and then group these short tracks according to an estimated distribution (Merging step). SMT allows branching and does not mask the inherent resolution limitation of the data. The aforementioned distribution is estimated via the Metropolis-Hastings Method.