Köpeklerde trombosit sayısı ve pıhtılaşma üzerine etkileri
The Count of thrombosites and its effects on clothing in dogs
- Tez No: 18120
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜLKER ÇÖTELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
30 6. O Z E T Köpeklerde Trombosit Sayısı ve Pıhtılaşma Üzerine Etkileri 1- Bu çalışmada kangal (13 adet), kaniş (16 adet), melez (17 adet) ve kurt (13 adet) ırklarına ait olmak üzere 1-4 yaş grubuna dahil top lam 69 adet köpek kulanıldı. Bunlardan alman kanla trombosit sayısı, prot- rombin zamanı, pıhtılaşma süresi saptanarak incelendiler. 2- Farklı ırklar grubu altında toplanan köpeklerin trombosit sayı sı, protrombin zamanı ve pıhtılaşma süreleri yönünden kan değerleri ara sındaki farklılıklar araştırıldı ve bu farklar istatistiksel yönden anlamlı bulunmadı. 3- Farklı cinsiyetlere sahip köpekler ırklara göre ayrıldı ve trom bosit sayısı, protrombin zamanı ve pıhtılaşma sürelerine ait kan parametre leri yönünden farklılıklar araştırıldı. Sonuçta bu farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. 4- Tüm köpeklerde kan parametreleri yönünden sağlıklı ve kana malı gruplar arasındaki farklılık araştırıldı.
Özet (Çeviri)
31 7. SUMMARY The Count of Thrombosites and Its Effects on Clothing in Dogs. 1- A total of 69 dogs from four different breeds ageing 1 to 4 years were used in this study. Blood platelet counts, prothrombin time and clotting time were determined in blood samples obtained from the experi mental animals. 2- Platelet counts, prothrombin time and clotting time were not significantly different among the breeds. 3- Additionally sex differences seemed to have no effect on the platelet count, prothrombin time and clotting time.