Response modification factors (R) for concentrically braced steel frames
Merkezi çaprazlı çelik çerçeveler için taşıyıcı sistem davranış katsayısı (R)
- Tez No: 181230
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezin konusu, (R) katsayıları TEC-2006'da birbiri ile aynı tutulmuş olan ters Vdiyagonallerle ve X biçimli çapraz diyagonallerle teşkil edilen 2 boyutlu çelikçerçevelerin (R) katsayılarının tahkik edilmesidir.Bu tezde, çerçevelerin taşıyıcı sistem davranış katsayısının hesabında Rkatsayısının revize formulasyonu ve FEMA-356'daki ?Doğrusal Olmayan Statik İtmeAnaliz Metodu? (TEC-2006 ?Doğrusal Olmayan Statik İtme Analiz Metodu?nu sadecebeton yapılar için önermiş olduğu için) kullanılmıştır.Bu parametrik çalışma için 3 ve 6 katlı toplam 12 adet çerçeve EC-3 normuna göredizayn edilerek yapısal sistemleri ?güçlü kolon-zayıf kiriş? ve ?güçlü kiriş-zayıf çapraz?konseptine uygun olarak incelenmiştir. Diyagonel kesiti olarak diğerlerine oranla dahaefektif olduğu için dikdörtgen kutu kesitler kullanılmıştır.Yatay yükleme TEC-2006 yagöre yapılmış, TEC-2006'da tanımlanan Z3 zemin sınıfına ait ivme spektrum eğrisikullanılmıştır.Statik itme analizindeki mafsal modelleri FEMA 356 Ön standardından alınmıştır.Statik İtme analizi ile tepe deplasmanı-taban kesme kuvveti grafiğinden yapının aşırıdayanım katsayısı ve süneklilik katsayısı, ve dolayısıyla yapı dayanım katsayısıhesaplanmıştır. Hesaplanan R katsayıları TEC-2006, EC-8, NEHRP ve ATC-19 daverilmiş olan değerler ile karşılaştırılmıştır.Yapılan parametrik çalışma sonucunda X-biçimli çapraz diyagonallerleteşkil edilen çerçevelerin taşıyıcı sistem davranış katsayısının ters-V diyagonallerleteşkil edilen çerçevelerinkinden daha büyük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The verification of the response modification factors (R) for concentrically inverted-V and X-braced 2D steel frames (for which there is no distinction for the R values in TEC-2006) is the scope of this study.In this thesis, response modification factors of Inverted V Braced Frames and X-Braced Frames were calculated with the modified approaches in formulation of (R) factor,with the procedure of nonlinear static (pushover) analysis stated in FEMA 356 Pre-standard (since TEC-2006 provides nonlinear static analyses for concrete structures only).For this parametric study, twelve different systems with 3-Story and 6-Story aredesigned as per EC-3; Structural systems are investigated as per ?strong column-weakbeam? and ?strong beam-weak brace? design concept. The brace sections are chosen to berectangular hollow sections, since they are the most efficient ones among other shapes.Lateral Loading of the steel frames are determined under the requirements of TEC-2006.Spectrum coefficient, S(T), was computed by using Z3 soil profile type.Plastic hinge modeling is done as per FEMA-356 Pre-standard. From the capacitycurve, the ductility ratio and the overstrength factor is calculated. After calculating theresponse modification factors of these frames, the results are compared with the designresponse modification factors given in TEC-2006, EC-8, NEHRP and ATC-19.It is found out that (R) factors of X-braced frames have higher R factors thanthe Inverted V-braced frames. Different R values are found for these frames andsuggested to be used also in TEC-2006.