Effects of suspension and steering parameters on handling of a light commercial vehicle
Hafif ticari araç askı donanımı parametrelerinin yol tutuşuna etkileri
- Tez No: 181229
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada ADAMS/Chassis 2005 çoklu cisim dinamiği yazılımı kullanılarak, var olan biraraç sanal ortamda modellenmiş, süspansiyon ve direksiyon geometrilerinin aracın yolüzerindeki yanal hareketine etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan hafif ticari araçTürkiye'de üretilmektedir ve yaygın olarak kullanılmaktadır.Aracın askı donanımı parametreleri tolerans değerleri arasında değiştirilerek araçADAMS/Chassis yazılımı ile analiz edilmiştir. Gerçek araç kullanılarak yapılan yol testleribilgisayar sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Süspansiyon parametrelerinin yanal yerdeğiştirmeyeetkileri ölçülerek hangi parametrenin daha etkin olduğu saptanmıştır.ADAMS/Chassis yazılımı kullanılarak süspansiyon parametrelerinin steady state drifthareketi analiz edilmiştir. Analizler gerçek araç parametreleri kullanılarak yapılmıştır ve yoltestleri ile karşılaştırılmıştır. Süspansiyon parametrelerinin etkinliği DOE analizi ilesaptanmıştır.İstatistik analizler sonucunda ön toe, ön caster ve arka toe açıları birarada yanal kaymaüzerinde en etkili parametrelerdir. Üçüncü derecede önemli parametre grubu ön kamber vearka toe açılarıdır. Bu grupta sadece iki parametre yer almaktadır ve etkisi birinci gruptakilereçok yakındır. Daha az parametre ile ilgilenmek avantajlı olacağı için üçüncü grupta yer alanparametrelerin doğru şekilde ayarlanması yanal kayma problemini ortadan kaldıracaktır.
Özet (Çeviri)
The influence of suspension and steering geometry parameters on lateral drift of a lightcommercial vehicle is investigated by using Automatic Dynamic Analysis of MechanicalSystems (ADAMS). The aim of this study is to order the effect of suspension parameters onlateral drift. The vehicle that is used in this study is produced in Turkey and is widely used asa light commercial vehicle.Front and rear suspension parameters of the vehicle such as toe, camber and caster aremodified in a range in ADAMS/Chassis to calculate their effect on lateral drift. Road tests aredone using a real vehicle to compare road test results to computational ones. The effect ofsuspension parameters on lateral drift of the vehicle are measured to decide which parametersdominate lateral displacement under suitable road conditions without any external input suchas wind or unsteady road crown. The suspension parameters that dominate lateral drift of thevehicle the most are determined using a DOE analysis.As a result of statistical analysis, front toe, front caster and rear toe are together dominantparameters that affect lateral drift of the vehicle. The third important parameter groupincludes frontcamber and rear toe. It has only two parameters to be equally aligned for the leftand right handsides. So, in the assembly of this vehicle front camber and rear toe anglesshould be perfectly aligned to overcome lateral drift problem.