Design and optimization of a fuzzy-neural hybrid controller structure for a rubbertuator robot using genetic algorithms
Kauçuk eyleyicilerden oluşan bir robot kolu için, melez bulanık mantık-yapay sinir ağları ile denetim yapısının tanımlanması ve genetik algoritmalarla eniyilenmesi
  1. Tez No: 181237
  2. Yazar: ERDEM ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMED ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu şalısma, Bridgestone firmasının uretti˜i, motor ve kauşuk eyleyicilerdenc. ü g colusan bir robot kolunun denetimini işin, geri yayılım yapay sinir a˜ları,bulanık mantıkc g.ve genetik algoritmaları gibi esnek yüntemlerin, kullanımını kapsamaktadır.oRobot kolunun, uş islevcisinin şalısma alanı küşuk parşalara ayrılıp, her birc. c. uc ü cparşanın, yürüngeden ba˜ımsız parametreleri, küşuk yapay sinir a˜ları kullanılarakc ou g uc ü gü˜renilmistir. Bu kücuk yapay sinir a˜larının yapısı, robot kolunun Langrage - Eulerog uşü g.mekani˜ine dayanmaktadır. Bu yapay sinir a˜ları arasında süreklili˜i sa˜layabilmekg g u g gişin, uyelik fonksiyonu de˜iskenleri, genetik algoritmalarla eniyilenmis basit bir bu-c ü g. .lanık mantık yüntemi kullanılmıstır. Yürünge izlemede, ünerilen yüntemin performansı,o ou o o.sadece yapay sinir a˜larından olusan denetleyicinin performansından daha iyi oldu˜ug g.güsterilmistir.o .Bu şalısmanın asıl amacı, kücuk yapay sinir a˜ları( 3 dü˜um ve bir gizli katman-c. uşü g ug üdan olusan) ve minimum sayıda dilbilimsel de˜iskenler ve kuralları olan bulanık mantıkg..ile, kauşuk eyleyiciler uzerinde, iyi bir şevrimdısı denetim sistemi gelistirmektir.Di˜erc ü c g. .taraftan,daha iyi bir şevrimdısı denetiminin bulunması, gelecekte kullanılacak şevrimişic c c.denetiminde, daha kücuk ü˜renme katsayısı kullanılabilmesini sa˜layacaktır ve bu da,uş ü o g gıraksama ve kararsızlık ihtimalini azaltacaktır.
Özet (Çeviri)
This study presents a combination of soft computing techniques, namely backpropagation neural network, fuzzy and genetic algorithms that are used to control theBridgestone Hybrid Robot Arm (BHRA).The workspace of the BHRA?s end effector is divided into small segments and thetrajectory independent parameters of all these segments are learned by training smallsize (only three nodes) neural networks for each segment. The structure of these neuralnetworks is based on the physical model, which is derived from the Language-Eulermechanics of the robot arm. To maintain continuity on the small neural networks, weuse a basic fuzzy algorithm whose fuzzy membership function parameters are optimizedby genetic algorithm (GA). The proposed technique?s performance was compared withonly-neural network controller and shown to be more accurate in trajectory control forrubbertuator robots.The main goal of this study is to maintain a better off-line control on the rubber-tuators by using only small size (3 nodes and one hidden layer) neural networks and asimple fuzzy algorithm with minimal linguistic variables and minimal number of rules.On the other hand, finding a better off-line control ensures that small learning rateswill be sufficient for future on-line training control, and choosing small learning rateswill decrease the prospect of divergence and the risk of instability in control.