Modeling the dynamics of a food product life cycle for a given age group
Belirli bir yaş grubuna yönelik bir gıda pazarının ürün yaşam eğrisi dinamiklerinin modellenmesi
- Tez No: 181272
- Danışmanlar: PROF. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada belirli bir yaş grubuna yönelik bir gıda ürününün yaşam eğrisiiçerisinde dinamikleri, sistem dinamiği yöntemi kullanılarak, değişik senaryolar altındaincelenmiştir. Bu çalışmada ortaya konulan modelin amacı, iki ve altı yaş arasındakiçocukları hedef alan bir gıda pazarındaki operasyonlarla stratejilerin rekabetçi bir ortamdakoordinasyonundaki zorlukları açıklığa kavuşturmaktır. Ayrıca firmaların pazarı nasılalgıladıkları ve ürün yaşam döngüsü ile firmalar arasındaki geri besleme yapısınıanlamamızı sağlayacak hangi hareketlerde bulunduklarını incelemek hedeflenmiştir. Böylebir ortamda ürün yaşam döngüsü önceden belirlenmeyip, pazar dinamiklerinin sonucuortaya çıkmaktadır. Bu dinamiklerin etkileşimi de her bir firmanın stratejisinietkilemektedir. Analiz girdisi olarak, reklam, satış promosyonu ve ticari promosyonkullanılmıştır. Senaryo analizleriyle bu değişkenlerin pazar üzerindeki etkisi ve birbirleriile olan etkileşimi incelenmiştir. Sürekli reklam çalışmalarının periyodik reklamçalışmalarına oranla daha iyi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Satış promosyonlarının isereklam çalışmaları ile birlikte yapıldığında daha etkili olduğu görülmüştür. Buna ek olarakyeni yaratılmış kategoriler ticari promosyon yapılmasını gerektirmektedir. Pazara girişzamanı ise şirketlerin Pazar payı ve karlılık seviyesinin analizini gerektirmektedir. Çünküpazara erken giriş daha yüksek pazar payı yaratabilir ancak bu her zaman daha yüksekkarlılık anlamına gelmemektedir - tam tersine daha düşük karlılık olabilir. Sonuç olarakyukarıdaki bulgular gözönüne alınarak optimale yakın bir sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a simulation model is built to study the dynamics of a food productfor a given age group by using system dynamics modeling methodology. The model dealswith a food product targeted to children between two and six years old. Since targetpopulation is changing, marketing strategies have to be developed accordingly. Thepurpose of the model is to provide insight into the difficulties of coordinating operationsand strategy in a market involving competitors, to analyze how companies perceive themarket and take action accordingly, enabling us to see the feedback structure betweenproduct life cycle stage and firm strategies. Product-life cycle in such a setting is notpredetermined but is the result of market dynamics and their interactions, which in turnaffects each company?s strategy. Model analysis is done with the input variablesadvertising, sales promotion and trade promotion. Related scenarios and policies areanalyzed to understand the effects and interactions of each decision variable in the productlife cycle. Continuous advertising is found to be better than discrete advertising.Furthermore sales promotions are effective when accompanied with advertising. Inaddition to this, trade promotions are required in the newly created categories. Time tomarket entry is an issue which constitutes a trade-off between profit level and market sharebecause the market share of an early entrant may be higher, but this does not necessarilymean a higher profit level - this latter may actually be lower. Finally, considering theabove findings a near optimal policy is tried to be obtained.