Generic dynamic patterns: Testing by empirical evidence
Dinamik davranışların gerçek zaman serileri kullanılarak test edilmesi ve incelenmesi
  1. Tez No: 181271
  2. Yazar: SERCAN SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Sistem dinamiği modellerindeki geçerlilik kavramı temel olarak yapısal vedavranışsal geçerlilik olmak üzere iki ana gruba ayrılabilir. Davranışsal geçerlilik, modelve gerçek dünya arasındaki davranışsal karşılaştırma üzerine yoğunlaşırken, yapısalgeçerlilik sistem değişkenleri ve parametreleri arasındaki matematiksel ilişkilerin gerçekdünya ile karşılaştırılması üzerine odaklanmaktadır. Dolaylı yapısal geçerlilik testleri,yapısal geçerliliğin sağlanabilmesi için tamamlayıcı test imkanları sunmaktadır. ISTSalgoritması ise dolaylı yapısal geçerlilik testlerin uygulanmasında kullanılmak üzerehazırlanmış bir dinamik davranış tanımlama ve sınıflandırma algoritmasıdır. Yapmışolduğumuz testler, ISTS'in önceki versiyonun dinamik davranışların belirlemesinde bazıeksiklik ve hatalar saptamıştır. Bu çalışmanın ilk bölümü boyunca algoritmadakieksiklikler ve hataların geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapılmış ve algoritmanınMatlab'da hazırlanmış otomasyon kodu geliştirilmiştir. Bu güncellemelerin ardından,algoritmanın veri tabanı büyütülerek, algoritmanın öğrenme bölümü tamamlanmıştır. Butez araştırmasının esas amacı, ISTS algoritmasını gerçek dünyadan temin edilen zamanserilerinin belli bir dinamik davranış sınıfı içerip içermediğini test edebilir hale getirmektir.Buna paralel olarak, ISTS algoritmasının davranış sınıflandırmalarındaki başarı seviyesininuzman gözüyle yapılan sınıflandırmalar ile karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bu nedenle,tezin ikinci ana bölümü Turing testi ve bu testin istatistiksel analizleri üzerine kuruludur.Turing testi hem ISTS'e hem de on iki ayrı uzman deneke uygulanmış ve verilen cevaplaristatistiksel olarak incelenmiştir. Verilen cevaplar nitel içerikli olduğundan ötürü göreceliistatistiksel analizler üzerine yoğunlaşılarak karşılaştırma analizleri yapılmıştır. İlk olarak,ISTS ve deneklerin ilk seçimleri incelendiğinde, hem denekler kendi aralarında hem deISTS ile istatistiksel olarak önemli farklılık göstermiştir. Diğer yandan, seçimler arasındadışa düşen seçimlerin iki farklı analizinden de ISTS'in sonuçları deneklerin sonuçlarınınortalamasından daha iyi çıkmıştır. ISTS ve deneklerin ilk tercihlerinin ortancası üzerindenyaptığımız analizden, ISTS'in sonuçları moddan birazdaha kötü çıkmasına karşın, ilk ya daikinci seçimler üzerinden yapılan analizden ISTS'nin sonuçlarının moddan daha iyi olduğugörülmüştür. Son olarak, bizim sınıflandırma seçimlerimize göre yaptığımız analizdenISTS'nin sonuçlarının en az uzman deneklerin sonuçları kadar başarılı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Validation in system dynamics (SD) models can be classified into two majorgroups, structure and behavior validation. While behavior validation involves comparisonof the model output with the real data, the structural validation focuses on the structure ofthe system and the mathematical relationships between the model variables andcomparison with the relations in the real world. Indirect structure testing is a special typeof structure testing that tests if the model generates the type of dynamic patterns that thereal system is hypothesized to generate under special conditions. Indirect Structure TestingSoftware (ISTS) is a Hidden Markov Model based pattern recognition algorithm thatimplements indirect structure testing. In preliminary tests, the original version of ISTS isdiscovered to have certain flaws in pattern detection and classification of generic dynamicpatterns. In the first part of this study, the flaws and erroneous classification problems havebeen resolved, by modifying/extending the algorithm and its coding application. Next,trained database of the algorithm was expanded. As an ultimate goal, we aim ISTS to becapable of detecting the generic patterns in the real noisy data sets. In addition, our goal isto improve ISTS, so that it is able to detect the generic patterns in the real data as well asthe human eye can. Therefore, a Turing Test procedure has been developed, based on apattern recognition test applied to twelve expert subjects, and their responses and ISTSresults were analyzed statistically. Directly linked to the nature of our Turing testprocedure, since the responses of the subjects and ISTS are qualitative, relative statisticalanalysis was used. First of all, it was observed that with respect to their first choices, bothwithin subject differences and between subjects and ISTS differences were significant. Onthe other hand, looking at two types of outlier analysis, we obtained the results that outliernumbers of ISTS in the test are less than the average of the subjects. In our modal analysis,although the first choice results between ISTS and the subjects are not satisfactory, theresults for the first or second choice analysis were satisfactory and ISTS performed as wellas the subjects. In the last analysis, the new benchmark for the responses of ISTS and thesubjects are our own classifications or hypotheses. Based on the results from this last test,we conclude that ISTS performs again as well as the subjects.