A logistics system design for fast moving consumer goods
Hızlı tüketim malları için lojistik sistem dizaynı
  1. Tez No: 181281
  2. Yazar: ATILIM OLUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, hızlı tüketim malları üreticisi olan T. Gıda'nın lojistik sistemininyeniden modellenmesi ele alınacaktır. Bu bağlamda, T. Gıda'nın soğuk zincir dağıtımağının, sipariş prosesinden ürünün zincir mağaza rafına yerleştirilmesine kadar olansürecinin, iş akış planı ve sistem modelleme ile performans, maliyet ve kalitesininiyileştirilmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamı içinde asıl hedeflenen, mevcut dağıtımağının sistem yaklaşımı ve endüstri mühendisliği araçlarıyla iyileştirilmesidir. Başlıcaperformans göstergeleri dağıtım zamanı ve maliyeti, stoksuz kalma durumu ve raftakitaze ürün oranı olarak belirlendiğinden, bu çalışmayla asıl hedeflenen perakendecinin vemüşterinin tatminini arttırmak olmuştur.Mevcut problemlerin tanımlanması ve mevcut sistem operasyonlarını iyileştiriciönerilerin yapılmasından sonra, iki ana problem, depolama sistemi dizaynı ve araçrotalama problemi olarak belirlenmiştir. Depolama sistemi dizaynıyla ilgili olarak?dedicated storage policy? ve ?full turnover? yaklaşımları beraber düşünülerekmodelleme yapılmıştır. Araç rotalama probleminin modellenmesi için de Yellow'un(1970) geliştirilmiş ?savings algorithm? yaklaşımı kullanılmıştır.Mevcut sistem yeniden modellendikten sonra, dinamik yapıdaki sisteme tamanlamıyla hakim olabilmek için bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemdenelde edilen sonuçlarla mevcut yapıda önemli büyüklükte iyileştirmelere gidilebileceğikanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research addresses to a logistics system design for fast moving consumer goods.Within the context of the thesis, the distribution system of cold products starting from theordering process and ending with the placement of the product on the chain store shelfconsidering storage, preparation, loading and delivery operations for T. Group in Istanbul wasstudied. The purpose was focusing on ways to improve the current program with a systematicapproach and industrial engineering tools. The primary performance indicators aredistribution time and costs, stock- out occurrences, and the ratio of fresh products on theshelves. Thus, the ultimate goal is to increase retailer and consumer satisfaction.After problem characterization and suggestions to improve the current systemoperations, two major problems, ?Storage System Design? and ?Vehicle Routing Problem?were discussed. A new layout design that depends on the compromise of dedicated storagepolicy with full turnover storage policy and a new in-truck layout and loading procedure isoffered in order to maximize the utilized volume of the trucks. For vehicle routing problem,savings algorithm with Yellow?s (1970) modification was assigned.After the design of the distribution system, a decision support system was offered inorder to respond for future changes related to the current system. Lastly, the designedprogram was run for different scenarios and their results were analyzed. In light of these runs,it has been proved that an excessive amount of improvement is possible in the current system.