Finite element analysis of tieback wall using plaxis: A case study
Plaxıs kullanılarak zemin ankrajlı duvarın sonlu elemanlar analizi: Örnek çalışma
  1. Tez No: 181282
  2. Yazar: ÖZKAN HAYTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN DURGUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Duvarın arkasındaki toprağa demirlenen zemin ankrajlarının teknolojisinde son 15yılda önemli gelişmeler meydana gelmiştir. Ekonomik, teknik ve uygulama avantajlarındandolayı dünya çapında kabul görmüştür.Yoğun nüfus oranının olduğu büyük kentlerde arazi fiyatları inşaat maliyetleri içindebüyük bir paya sahip olduğundan birkaç bodrum katına sahip çok katlı binaların yapımıtercih edilmektedir. Bodrum katlarının inşası için gerekli olan derin kazıların stabilitesiankrajlı duvarlar tarafından başarı ile sağlanmaktadır.Bu tezde, HEMA Endüstri A.Ş.' nin bina inşaatı için açılan derin kazının stabilitesinisağlamak için kullanılan duvarın arkasındaki toprağa demirlenen zemin ankrajları,PLAXIS kullanılarak Sonlu Elemanlar Analizi ile incelenmiştir. Bu tezde PLAXIS,inklinometre'den son kazı derinliğinde elde edilen duvarın yatay deformasyonunu PLAXISprogramında elde etmek için gerekli zemin parametreleri, duvar arkasında oluşangerilmeleri ve ankraj yüklerindeki değişimi izleyebilmek için kullanılmıştır. Her inşaatsafhasında ankraj yüklerindeki değişim elde edilmiştir. Buna ilave olarak, PLAXIS'denelde edilen ankraj yükleri ile proje firması ZETAŞ A.Ş. tarafından hesaplananlarkarşılaştırılmıştır.İnklinometre' den son kazı derinliğinde elde edilen yatay deformasyonu PLAXISprogramında elde etmek için bulunan zemin parametreleri değerleri, E ve φ, geçmişçalışmalarda elde edilenden daha küçüktür.
Özet (Çeviri)
During the past 15 years, significant development has taken place in the techniquesof tieback wall. Anchored wall has gained world-wide acceptance in both theory andpractice due to its economy, technical and practical advantages.Since in the densely populated metropolitan cities the value of land is a major costissue in building construction, high-rise buildings with several basements that require deepexcavations are being constructed. Improving the stability of such deep excavations isprovided successfully by anchored walls.In this thesis, tieback walls used as a retaining system for the excavation of HEMAIndustry Co. building are examined by Finite Element Method using PLAXIS program.PLAXIS is used in this thesis to model the behavior of the tieback wall for the purpose ofdetermining soil parameters to get similar lateral displacement as inclinometer reading atfinal excavation depth, earth pressures generated behind the wall, and changes in anchorloads. The analysis is carried out by staged construction and changes in anchor forces ateach stage are obtained. In addition, anchor forces obtained by PLAXIS and that calculatedby Project firm, ZETAŞ A.Ş., are compared.Obtained soil parameters, E and φ, by which similar lateral displacements asinclinometer readings at final excavation depth are obtained by PLAXIS are much lesscompared to the parameters in literature survey.