Handovers in wireless overlay networks
Kablosuz üstüne bindirmeli ağlarda eldeğiştirmeler
- Tez No: 181288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ALAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kablosuz Ustüne Bindirmeli Ağlar, mobil düğumlerin işinde yatay veyag ugü cdikey eldeğiştirmeler yaparak serbestşe dolaşabildiği şok katmanlı ağlardır.gs c s gc gBu sayede, mobil kullanıcının konumuna ve sahip olduğu yerel kablosuzgbağlantıya güre mümkün olan en iyi bağlanabilirlik sağlanmış olur. Sağladığıg o uu g g s g gyararların yanısıra, bu tipteki ağlar şeşitli problemleri de beraberinde ge-g cstirir. Bu problemler hem aynı kablosuz ağın hücreleri arasında gerşekleşeng u c syatay eldeğiştirmeler, hem de farklı katmanlardaki ağlar arasında gerşekleşengs g c sdikey eldeğiştirmeler yüzünden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden, bir kablosuzgs uu uustüne bindirmeli ağ işin tüm bu problemlerin ustesinden gelebilecek etkiliüu gc u übir Hareket Yünetim Sistemi gerekmektedir.oBu tez şalışması, şu ana kadar kablosuz ustüne bindirmeli ağlar işincs s üu g cünerilen yatay ve dikey eldeğiştirme sistemlerini incelemekte ve bu sistemlerino gseksiklerini ortaya şıkarmaktadır. Daha sonra, incelenen sistemlerin eksiklikcve sakıncaları güz ününe alınarak kablosuz ustüne bindirmeli ağ yapısı işino ou üu g cyeni bir Hareket Yünetim Sistemi ünerilmektedir. Mobil kullanıcıların kablo-o osuz ustüne bindirmeli ağlar arasında serbestşe dolaşabilmesini sağlayan buüu g c s gyeni sistem hem yatay hem de dikey eldeğiştirme süreşlerini optimize et-gs ucmektedir. Yapılan simülasyon ve analitik şalışmalar ünerilen bu yeni hareketu cs oyünetim sisteminin enerji tüketimini, eldeğiştirme gecikmesini ve eldeğiştirmeo u gs gssırasında yapılan mesajlaşmayı azalttığını, gereksiz eldeğiştirmeleri ünlediğinis g gs o gve ağda dolaşan veri hacmini makul bir seviyede tuttuğunu güstermektedir.g s g oAyrıca, tüm bunları yaparken son kullanıcıların mobil cihazlarında ekstrauayarlar yapması da gerekmemekte ve eldeğiştirmeler son kullanıcının kesin-gstisiz iletişimini etkilememektedir.s1
Özet (Çeviri)
Wireless Overlay Networks (WONs) are multi-layer networks in whichmobile nodes (MNs) move freely within cells of the same overlay or betweencells of diï¬erent overlays. Such a structure provides global access to MNsregardless of time and location. In spite of their advantages, WONs posemany challenges due to the simultaneous existence of horizontal handoversbetween cells of the same wireless network and vertical handovers betweendiï¬erent overlay networks. Thus, an eï¬cient mobility management systemneeds to be built for the WON architecture.This thesis includes a survey of present handover schemes proposed forWONs and points out their drawbacks. Then, by considering the drawbacksand incompleteness of the current schemes in literature, this thesis proposesa new mobility management scheme for WONs. The proposed scheme opti-mizes both horizontal and vertical handover processes. The simulation andanalytic work results show that the proposed system reduces power drain,handover latency and overhead due to extra messaging during handovers.Meanwhile, it eliminates the number of unnecessary handovers and keepsthroughput at a reasonable level. While dealing with all this, end users areisolated from making additional conï¬gurations on their mobile devices andhandovers are performed seamlessly.1